- Öntözés
A tea vízigénye viszonylag nagy, heti két-három alkalommal locsolni szükséges, ideális esetben esővízzel. Sokat segít, ha kezeletlen, natúr fenyőkérget használunk mulcsként, így a talaj tovább megőrzi a nedvességet, elegendő hetente egyszer-kétszer locsolni.
- Ápolás
A gyommentesen tartáson és az öntözésen kívül nincs más teendő vele a novemberi hideg beálltáig, akkor azonban a mulcsot meg kell vastagítani rajta, ami megvédi a gyökérzónát télen. Ez lehet 10 cm vastagságban fenyőkéreg, avar, levágott fűnyesedék vagy szalma is. A lényeg, hogy a vastag mulcsot tavasszal, március végén le kell róla szedni.
TealevélszedésHa elérte a növényünk a négyéves kort, elkezdhetjük szedni a leveleit, akár a kertben, akár lakásban neveljük. Mindig csak a legfelső, legfiatalabb leveleket szedjük. Ezek kisebbek, puhábbak, mint az idősebbek és a színük is világosabb zöld, viszont ezekben a legkoncentráltabb a hatóanyag, legtöbb az antioxidáns és a vitamin, illetve ezek a legédesebb levelek. A leszedett hajtásvégeket tálcára kiterítve szárítsuk, és már másnap készíthetünk belőlük teát. 80 °C-os vízzel, 3 perc áztatással lágy, édeskés ízű, kellemes fehér teát kapunk. Körülbelül három-négyhetente nő annyit a növény, hogy újra tudjuk a leveleit szedni. Télen azonban, októbertől áprilisig nyugalmi állapotba vonul, ilyenkor függesszük fel a szedést, hagyjuk pihenni, hogy minél tovább örömet okozhasson a saját teacserjénk. |
Dézsában, szabadban
Ha nem találunk a kertben szélvédett, félárnyékos helyet a teának, maradhat nagyobb cserépben, dézsában, és úgy tegyük ki a kertbe vagy a teraszra, erkélyre. Ebben az esetben mindenképp savanyú virágföld kerüljön a cserépbe, és heti kétszeri locsolás szükséges. Itt is tehetünk rá fenyőkéregmulcsot, a tea meghálálja. Ebben az esetben azonban a növényt teleltetni kell, október végén (vagy az első fagyok előtt) be kell vinni egy hűvösebb szobába, lépcsőházba vagy télikertbe egészen áprilisig. Ne felejtsük el télen is havonta egyszer meglocsolni.
Cserépben, lakásban
Ha nincs kertünk, akkor lakásban, cserepes dísznövényként is tarthatunk teacserjét. Keressünk egy világos helyet számára, ez lehet ablakpárkány vagy egy komód teteje is, de télen kereszthuzatban ne legyen. Nagy előnye a lakásban tartásnak, hogy könnyebb az ideális helyet, hőmérsékletet megteremteni, és hosszabban gyönyörködhetünk a virágzásban is, ugyanis gyönyörű, hófehér szirmú virágait októbertől egészen februárig hozza.