0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 8.

Helyt álltak a vadászok az ASP elleni védekezésben

Tizedik alkalommal rendezett konferenciát a hazai vadegészségügy és vadgazdálkodás időszerű kérdéseiről az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) március 21-én.

A résztvevők – vadászatra jogosultak képviselői, hivatásos vadászok, tájegységi fővadászok, vadászati hatósági feladatokat ellátók, vadgazdálkodási szakemberek és állatorvosok – nemzetközi kitekintéssel taglalták a járványvédelemmel, az állatról emberre terjedő betegségekkel és a természetvédelemmel kapcsolatos teendőket.

Illusztráció

Nélkülözhetetlen, hogy a vadgazdálkodási és a vadegészségügyi szakemberek rendszeresen találkozzanak egymással és közösen keressenek megoldást a gondokra. Az egyetem számára nagyon fontos, hogy ezeket az együtt gondolkodásra alkalmas eseményeket immár egy évtizede szervezi, hiszen fő témakörei az intézmény hivatásához kapcsolódnak, és a legjobb szakemberekkel tudnak részt venni ebben a munkában, hangsúlyozta köszöntőjében Sótonyi Péter rektor. Hozzátette,

a vadászok és a vadgazdálkodók a természetvédelem legfőbb zászlóvivői.

Előadásában az egyetem mozgalmas évtizedét is ismertette. Az ÁTE önállóvá vált, modellt váltott, aminek köszönhetően erős kapcsolatokat épített ki társadalmi környezetével, komoly előrehaladást ért el a nemzetközi rangsorokban és történelmi léptékű béremelést hajtott végre.

A vadgazdálkodók és a mezőgazdászok közötti folyamatos párbeszéd, a harmonikus és operatív együttműködés jelentőségét emelte ki Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, a Nimród főszerkesztője, amivel a vadkárokkal kapcsolatos problémák is oldhatók. Pragmatikusan, a földön járva kell az ökológiai gazdálkodás, a fenntartható emberi életmód és a vadélőhely védelmének szempontjait érvényesíteni, az élet pedig évről-évre bemutatja, hogy mindig van megoldás. Köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki a konferencia létrehozásán fáradozott.

Tudomásul vesszük, hogy a természetvédelem és a mezőgazdálkodás prioritást élvez, de a vadgazdálkodás és a vadászat eredményessége is fontos,

szögezte le Pechtol János, az Országos Magyar Vadászati Védegylet (OMVV) ügyvezető elnöke. Gyakorlatiasan kell gondolkodni, napról napra megoldva a tájegységenként, országrészenként vagy egy-egy szűkebb területen adódó feladatokat. A vadászok is elvárják, hogy a jogszabályokat mindenki tartsa be. Elmondta, hogy az Alföldön nagymértékű mezei nyúl és őzelhullások történnek. Közös erőfeszítéseket sürgetett a magyar vadgazdálkodás szinten tartásáért. Hozzátette, a vadászok is fontos szerepet vállaltak az afrikai sertéspestis (ASP) elleni védekezésben. Fájlalta, hogy a szakiskolai hivatásos vadászképzés megszüntetésével elapadt a szakma utánpótlása.

A Magyar Vízivad Monitoring 40 éves múltra tekint vissza, 1990 óta végzik az Erdei Szalonka Teríték Monitoringot. A vadelhullási adatokat 1998 óta gyűjtik. Ezekről a Soproni Egyetem Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézetében több évtizede végzett nyomon követő mérésekről Faragó Sándor akadémikus adott elő. Az 1992-ben indult Lajta projekt tartamos mezei vad és ökoszisztéma megfigyelés. Az élőhely mintázatát havonta mérik, az élettér hónapról hónapra változik. Az elemzések is rámutatnak a szegélyélőhelyek fejlesztésének fontosságára.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: