0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 9.

Kezdődik a szőlővédelem – növényvédelmi előrejelzés 16. hét

Április első dekádjának időjárása kedvezett a rovarkártevők megjelenésének, de a csapadékosabb körzetekben a kórokozók is fertőznek. A moníliaveszély csökkent, viszont itt van a tűzelhalás, szőlőben pedig egy sor rovar és gomba.

A gyümölcsfélék többsége elvirágzott vagy már a terméskötődés időszaka tart, a védekezés szempontjainál ezt kell figyelembe venni. Az alma virágzása még tart, de a száraz térségekben az almafalisztharmat primer és szekunder fertőzése általános, különösen a fogékony fajtákon.

Április elején a fertőzés ilyen mértéke nagyon magasnak tekinthető, és nehéz a fertőzés kordában tartása.
szőlő fertőzés növényegészségügy ültetvény
Illusztráció

A csapadékosabb tájakon a varasodásnak és a baktériumos tűzelhalásnak szintén kedveznek a feltételek, a tűzelhalás fertőzés esélye most +++ nagyságú (a Maryblyt program szerint), kicsivel kevesebb, mint az előző időszakban.

Csonthéjasokon mérséklődött a virágfertőző monília fertőzésveszélye, ami jó hír a cseresznye és a meggy szempontjából, viszont már jól látható a kajszin okozott, helyenként katasztrofális kár.

A betegség elleni kezeléseket azonban tovább kell folytatni minden csonthéjas faj esetében a további fertőzés elhárítása érdekében.

Az őszibarack tafrinás levélfodrosodása már nem veszélyeztet, a korábbi fertőzés tünetei viszont már jól megfigyelhetők a kibomló leveleken. Ezek a beteg levelek idővel lehullnak a fáról, a növény pedig egészséges leveleket nevel helyette, de mindez a folyamat energiaveszteséggel jár.

Az erőteljesen fakadó szőlőben a déli ültetvényekben megkezdődött a tarka szőlőmoly rajzása, tehát a feromonoscsapdákat helyezzük ki a védekezés megfelelő időzítése érdekében.

Az időjárás ugyanakkor kedvez a lisztharmat és az atkakártevők – szőlőlevélatka és gubacsatka – számára, ezért készüljünk az első védekezésekre.

A középső tájegységekben szórványosan rajzik a májusi cserebogár, figyeljük a létszámukat, és azt is, hogy mikor fog kiegyenlítődni a hímek és a nőstények aránya, mert 50-50% elérésekor a legjobb a védekezés hatékonysága.

A tartós melegben ismét táplálkozik a selyemfényű puszpángmoly, lárvái napok alatt tarra rághatják a bukszusbokrokat (Fotó: Aponyi Lajos)
A tartós melegben ismét táplálkozik a selyemfényű puszpángmoly, lárvái napok alatt tarra rághatják a bukszusbokrokat (Fotó: Aponyi Lajos)

Házikertekben általános a rózsák levéltetű-fertőzöttsége, ugyanakkor a fenyődarázs álhernyói is megjelentek a fenyőféléken, és a tartós melegben ismét táplálkozik a selyemfényű puszpángmoly is. A puszpángmoly lárvái L5 fejlettségűek, napok alatt képesek tarra rágni a bukszusbokrokat, sürgető a károsítás elhárítása.

Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu oldalon.

Dr. Aponyi Lajos, Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

 

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Magazin ajánló: