A játék, mint viselkedési forma, meglepően sok helyen van jelen az állatvilágban. Az emlősöknél a leggyakoribb, de a madaraknál, halaknál, polipoknál, sőt, rovaroknál is megfigyelték már. Egy feltételezés szerint a szerepe az, hogy az egyed gyakorolhassa azokat a képességeket, melyekre később a túléléshez vagy sikeres szaporodáshoz lesz szüksége.
A mai tyúkokat az esőerdei bankivatyúkból háziasították őseink nagyjából 7-8000 ezer évvel ezelőtt Délkelet-Ázsiában. Azóta számtalan hibridizációs esemény zajlott le, és több vadonélő baromfifaj génjei is belekeveredtek a házityúk DNS-ébe. Egy dolog azonban közös bennük: a kakasok jellemzően színesebbek, agresszívebbek és élénkebbek a tyúkoknál. Sok esetben pedig ők biztosítják a táplálékot is párjuk számára.

Fotó: By Savi.odl – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107972917
Játékos csibék?
A kísérlethez fehér leghorn fajtájú tyúkot használtak. A kikelő csibéknél a szárnyhosszból megállapították a nemüket. Az állatokat alapvetően fűrészporral felszórt, fűtött ketrecekben tartották, folyamatosan biztosítva a vizet és a takarmányt számukra. Hetente kétszer azonban átették őket az úgynevezett „játszóketrecekbe” – ismerteti a kísérletet a Phys.org.
A játszóketrecekben 30 percen át figyelték őket a kutatók. Minden csibénél 15 másodpercenként dokumentálták a viselkedésüket – hogy játszottak-e avagy sem. 15 különböző napon végeztek megfigyeléseket, az állatok 6 és 53 napos kora között.
A mozgásos, a szociális és a tárgyakkal való játék volt a három fő csoport. A szárnycsapkodás vagy a hancúrozás a mozgásos játékra jó példa, míg a tárgyakat általában csipkedték, üldözték vagy egymásnak adták át. Szociális játék során egymással mérkőztek meg, vagy épp együtt ugráltak a csibék.
A megfigyelés első 10 perce után a kutatók játékot helyeztek el a csibék között: egy gumigilisztát. Ennek célja az tárgyakkal való játék stimulálása volt: a csibék felkapva a gumigilisztát futkározni kezdtek vele. Ez lehet az egyik udvarlási viselkedési forma csibe-változata. A kakasok ugyanis táplálék segítségével próbálják lenyűgözni a párjukat. Ez a viselkedés minden esetben felnőtt hímeknél (kakasok) fordul elő, és kifejezetten a nőstények (tyúkok) felé irányul.