0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Óvári Agrártájoló a precizitás jegyében

Április 10-én szakmai napot szerveztek a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Moson­magyaróvári Mezőgazdasági Karán. Az eseménynek igen ötletes címet adtak, ez az Agrártájoló.

 Gyakorlatorientált oktatás

A Széchenyi István Egyetem vezetése támogatja azt az elképzelést, ami a Moson­magyaróváron folyó képzési kínálatot akarja modernizálni és a fenntarthatóságát megerősíteni.

Közös szándék, hogy a korszerű élelmiszer-technológiákat, a precíziós gazdálkodást és a digitalizációt tegyék az oktatás fókuszpontjába.

Ennek kézzelfogható megjelenítése, hogy a mosonmagyaróvári Pozsonyi úti Smart Farm tangazdaságot tavaly adták át, amivel példát mutatnak a közép- és felsőfokú képzések számára. Ebben kiemelt hangsúlyt kap a gyakorlatorientált oktatás megújítása és a projektalapú oktatás. Mindez hiábavaló lenne, ha a befogadói oldalon nem történik semmi. Szerencsére ezek a változások kedvező fogadtatásra találtak az egyetem hallgatói körében, s ennek is köszönhető, hogy az elmúlt években az óvári karon a hallgatói létszám dinamikus fejlődést mutatott, nemcsak egy-egy esetben, hanem folyamatosan.

Minden eddiginél több, mondhatni rekord számú kiállító vett részt az idei esemé­nyen. Ebben bizonyára nagy szerepe van annak, hogy a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar az egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja, az egyetem Digitális Fejlesztési Központja az Óvári Gazdászok Szövetségével karöltve rendezte meg a tanácskozást és bemutatót. Az intézményeken és szövetségen kívül a sikerhez nagymértékben járult hozzá Réder Krisztina, Amtmann Petra, Tarró Judit, Kálmán Edina, Teschner Gergely és Kalmár Sándor.

Nevük már azért is említésre méltó, mert a mostani, a sorrendben hetedik kiállítás és szakmai konferencia minden korábbit felülmúlt.

Közösen kutatnak

Az informatikai infrastruktúra fejlesztése, az adatvédelem és az alkalmazottak digitális kompetenciájának növelése komoly erőfeszítéseket igényel a mezőgazdaság összes szereplője részéről. Az elmúlt évek gyakorlatából az is kiderült, és azzal kellett szembesülnünk, hogy a mezőgazdaság digi­talizációja összetett, az adatalapú gazdálkodás sokkal több kihívást jelent a végrehajtóik számára, mint azt korábban gondolhattuk volna. Ugyanakkor nagyon fontos elvi elhatározás, hogy ezek a nehézségek ne tartsanak bennünket vissza. Az jár el helyesen, aki lehetőségként tekint ezekre a módszerekre, mert ezáltal biztosra vehető a fejlődésünk, ami mezőgazdaságunk jövőjének megteremtését hordozza magában.

Az Óvári Kar a fejlesztéseivel, beruházásaival és piacképes szakmai képzéseivel folyamatosan igyekszik választ találni a precíziós modern mezőgazdaság és a digitalizáció kihívásaira.

Az, hogy mennyire sikeresek ebben a munkában, mi sem bizonyítja jobban, hogy immár hetedik éve indítják évről-évre nagy létszámmal a precíziós mezőgazdasági szakmérnökképzést. Idén az országban először elkezdték a precíziós állattenyésztési szakmérnökképzést és -oktatást. A tavaly átadott Smart Farm tangazdaságban kialakították a fenntartható precíziós mezőgazdaságot, mégpedig teljes automatizáltsággal és adatalapú termelésirányítással. Ez a tangazdaság tökéletes gyakorlati műhely az óvári elméleti képzés számára, és itt megvalósulhat az oktatók és hallgatók közös kutatása is.

digitális, tablet
Illusztráció forrása: Freepik

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: