Gyakorlatorientált oktatás
A Széchenyi István Egyetem vezetése támogatja azt az elképzelést, ami a Mosonmagyaróváron folyó képzési kínálatot akarja modernizálni és a fenntarthatóságát megerősíteni.
Ennek kézzelfogható megjelenítése, hogy a mosonmagyaróvári Pozsonyi úti Smart Farm tangazdaságot tavaly adták át, amivel példát mutatnak a közép- és felsőfokú képzések számára. Ebben kiemelt hangsúlyt kap a gyakorlatorientált oktatás megújítása és a projektalapú oktatás. Mindez hiábavaló lenne, ha a befogadói oldalon nem történik semmi. Szerencsére ezek a változások kedvező fogadtatásra találtak az egyetem hallgatói körében, s ennek is köszönhető, hogy az elmúlt években az óvári karon a hallgatói létszám dinamikus fejlődést mutatott, nemcsak egy-egy esetben, hanem folyamatosan.
Minden eddiginél több, mondhatni rekord számú kiállító vett részt az idei eseményen. Ebben bizonyára nagy szerepe van annak, hogy a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar az egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja, az egyetem Digitális Fejlesztési Központja az Óvári Gazdászok Szövetségével karöltve rendezte meg a tanácskozást és bemutatót. Az intézményeken és szövetségen kívül a sikerhez nagymértékben járult hozzá Réder Krisztina, Amtmann Petra, Tarró Judit, Kálmán Edina, Teschner Gergely és Kalmár Sándor.
Közösen kutatnak
Az informatikai infrastruktúra fejlesztése, az adatvédelem és az alkalmazottak digitális kompetenciájának növelése komoly erőfeszítéseket igényel a mezőgazdaság összes szereplője részéről. Az elmúlt évek gyakorlatából az is kiderült, és azzal kellett szembesülnünk, hogy a mezőgazdaság digitalizációja összetett, az adatalapú gazdálkodás sokkal több kihívást jelent a végrehajtóik számára, mint azt korábban gondolhattuk volna. Ugyanakkor nagyon fontos elvi elhatározás, hogy ezek a nehézségek ne tartsanak bennünket vissza. Az jár el helyesen, aki lehetőségként tekint ezekre a módszerekre, mert ezáltal biztosra vehető a fejlődésünk, ami mezőgazdaságunk jövőjének megteremtését hordozza magában.
Az, hogy mennyire sikeresek ebben a munkában, mi sem bizonyítja jobban, hogy immár hetedik éve indítják évről-évre nagy létszámmal a precíziós mezőgazdasági szakmérnökképzést. Idén az országban először elkezdték a precíziós állattenyésztési szakmérnökképzést és -oktatást. A tavaly átadott Smart Farm tangazdaságban kialakították a fenntartható precíziós mezőgazdaságot, mégpedig teljes automatizáltsággal és adatalapú termelésirányítással. Ez a tangazdaság tökéletes gyakorlati műhely az óvári elméleti képzés számára, és itt megvalósulhat az oktatók és hallgatók közös kutatása is.