A konferencia címe: A területi és települési vízgazdálkodás integrációs feladatainak áttekintése a Tisza-Kőrös völgyi együttműködő vízgazdálkodási rendszer (TIKEVÍR) hatásterületén. A vitában ellentétes álláspontok is elhangzottak, ki-ki megindokolva saját álláspontját. Általánosságban megállapítható, hogy hazánkban gondok mutatkoznak a vízgazdálkodás területén, hatványozottan sújt bennünket a klímaváltozás, bár most is akadt előadó, aki ezt vitatta, aki más szemszögből közelíti meg a kérdést.
Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja köszöntőjében arra fókuszált, hogy mint felsőoktatási intézmény ők részt vesznek minden olyan program megvitatásában és megvalósításában, amelynek értelmét látják. Éppen ezért örömmel vállalták a házigazda szerepét, sőt eljutottak odáig, hogy Debreceni Álláspont néven egy deklarációt fogalmaztak meg a vízgazdálkodással kapcsolatban.
A terület legjobb szakértői
Az esemény fő szervezője, Tamás János egyetemi tanár, intézetigazgató maga is köszöntötte a tanácskozáson megjelenteket, hozzátéve, hogy ezen a konferencián a terület legjobb szakértői tartanak előadást. Ez abszolút helyénvaló, mert a mezőgazdasági vízgazdálkodás jelenlegi helyzetéről a KAP stratégiai terv tükrében Győrffy Balázs, a NAK elnöke tartott expozét. A végén azzal zárta mondandóját, hogy megköszönte azon munkatársainak a felkészítő anyag összeállítását, akik szakmai oldalról ebben részt vettek. A települési vízgazdálkodásról tartott előadást Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere. Rendkívül összeszedett, világos és közérthető ismertetőt tartott Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója.
A Dél-Hajdúság és a Berettyó-Kőrös vidék talajainak vízgazdálkodási és mezőgazdasági összefüggéseit Rajkai Kálmán kutató professzor értékelte igen részletesen. A víz, az energia, az élelmiszer és az ökoszisztémák kapcsolatának vizsgálatába avatta be a hallgatóságot Fehér János címzetes egyetemi tanár. Kósa Lajos országgyűlési képviselő a Kárpát-medencén felülemelkedve próbált következtetéseket levonni a Földön tapasztalható időjárási és vízügyi változásokról. Ő elég sok dolgot másképpen lát, mint a többi előadó.
Vízigényfelmérés
A szakmai előadások közül kiemelkedően fontos részletesen is felidézni mindazt, amit a NAK elnöke, Győrffy Balázs tárt a hallgatóság elé.
Az éghajlatváltozást vitatni nem érdemes, az napjainkban is jelen van, ahogy mindig is jelen volt a Föld története során. Az sem vitatható, hogy jelenleg egy felmelegedési periódusban élünk, amihez nekünk kötelező alkalmazkodnunk, s ez az alkalmazkodás nemcsak állami, hanem termelői feladat is.