A megelőzés olcsóbb és hatékonyabb
Fagyos napokból tavasszal alapvetően egyre kevesebbet észlelünk, de a mind korábbi virágzás alatt fellépő fagyok nagyobb kárt okoznak, mint korábban. Ez kevésbé érinti a későbbi virágzású almafát, inkább a többi gyümölcsöt károsítja, egyes években jelentős terméskieséssel jár.
Az optimista forgatókönyv szerint a század második felében sem kell nagyobb változásokra számítanunk, sőt a fagyveszélyes évek gyakoriságában és az előforduló fagyos napok számában is csökkenést jeleznek az eredmények az ország egyes régióiban.
Az ismert fagyvédelmi módszerek alkalmazása nagy területen nagyobb extra költséggel is jár, illetve a hosszú távú stratégiák választása is jelentős terhet róhat a gazdákra (pl. újabb klímarezisztens, fagytűrő vagy későbbi virágzású fajták termesztése; a síkvidék helyett magasabb, kevésbé fagyveszélyes helyre való telepítés; magasabb lombkorona kialakítása).
És még nem beszéltünk a hőség okozta stresszről, ami további kedvezőtlen hatást gyakorol a legtöbb jelenleg termesztett gyümölcsünkre. Sokkal jobban járunk, ha a megelőzésre fordítjuk a rendelkezésre álló tőkét, azaz a kibocsátásokat azonnal, globálisan összefogva és jelentősen csökkentjük.
Köszönet illeti a regionális modelleredményekért az EURO-CORDEX konzorcium modellező intézeteinek tagjait, az ellenőrzött, rácsra interpolált hazai megfigyelésekért a HungaroMet Nonprofit Zrt.-t, az ökoszisztéma-alaptérképért az Agrárminisztériumot.
Szabó Péter
éghajlatkutató
Pongrácz Rita
meteorológus, hidrológus