0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Rajtunk is múlik a tavaszi fagykárok gyakorisága

A gyümölcsösökben bekövetkező terméskiesésért 80%-ban a tavaszi fagykár a felelős. Bár a globális felmelegedés miatt összességében csökken a fagyos napok száma Magyarországon, továbbra is lesznek tavaszi fagyos időszakok,...

A megelőzés olcsóbb és hatékonyabb

Fagyos napokból tavasszal alapvetően egyre kevesebbet észlelünk, de a mind korábbi virágzás alatt fellépő fagyok nagyobb kárt okoznak, mint korábban. Ez kevésbé érinti a későbbi virágzású almafát, inkább a többi gyümölcsöt károsítja, egyes években jelentős terméskieséssel jár.

A pesszimista forgatókönyv szerint elsősorban a fagy gyakoriságában várható növekedés, kisebb mértékben az ezekben a fagyveszélyes években előforduló fagyos napok számában is hasonló kedvezőtlen trend valószínűsíthető. Ez a század végére különösen az almát érinti, de a többi gyümölcsre is hatást gyakorol.

Az optimista forgatókönyv szerint a század második felében sem kell nagyobb változásokra számítanunk, sőt a fagyveszélyes évek gyakoriságában és az előforduló fagyos napok számában is csökkenést jeleznek az eredmények az ország egyes régióiban.

alma virág virágzás
A kinyílt almavirágok mínusz 1,8 °C-ot még elviselnek

Az ismert fagyvédelmi módszerek alkalmazása nagy területen nagyobb extra költséggel is jár, illetve a hosszú távú stratégiák választása is jelentős terhet róhat a gazdákra (pl. újabb klímarezisztens, fagytűrő vagy későbbi virágzású fajták termesztése; a síkvidék helyett magasabb, kevésbé fagyveszélyes helyre való telepítés; magasabb lombkorona kialakítása).

És még nem beszéltünk a hőség okozta stresszről, ami további kedvezőtlen hatást gyakorol a legtöbb jelenleg termesztett gyümölcsünkre. Sokkal jobban járunk, ha a megelőzésre fordítjuk a rendelkezésre álló tőkét, azaz a kibocsátásokat azonnal, globálisan összefogva és jelentősen csökkentjük.

Köszönet illeti a regionális modell­eredményekért az EURO-CORDEX konzorcium modellező intézeteinek tagjait, az ellenőrzött, rácsra interpolált hazai megfigyelésekért a HungaroMet Nonprofit Zrt.-t, az ökoszisztéma-alaptérképért az Agrárminisztériumot.

Szabó Péter
éghajlatkutató

Pongrácz Rita
meteorológus, hidrológus

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: