Ha Ön is egy csésze feketével indítja a napot, hozzájárul ahhoz a nagyjából 2,25 milliárd adag kávéhoz, melyet az emberiség napi szinten elfogyaszt. Hazánkban a többség naponta kétszer élénkíti magát kávéval, legalábbis a Coca-Cola HBC Magyarország 2022-es felmérése alapján.
Az „előkelő” első helyet a finnek foglalják el, akik naponta fejenként 4 csészényit isznak a sötét nedűből.
Ugyanakkor az egészségtudatos táplálkozás térhódításával egyidejűleg csökkenést mutat a globális kávéfogyasztás. A tendencia még inkább szembetűnő volt a pandémia időszaka alatt, vélhetően a munkahelyi kávézás elmaradása miatt.
Legyen szó matcháról vagy chai lattéről, a (korábbi) kávéfogyasztók igenis nyitottak az újdonságokra. A koffeinbevitel csökkentésének égisze alatt született meg a gombakávé is, mely ital számos egészségügyi előnnyel kecsegtet – írja a Women’s Health.
Mi is az a gombakávé?
A gombakávé az őrölt kávé különböző gombákkal való egyvelegét takarja. Utóbbiaknak gyógyászati, terápiás előnyöket tulajdonítanak. Leginkább instant verzióban gyártják, és a gombalöket miatt egy adagja nagyjából fele annyi koffeint tartalmaz, mint a sima kávé.
A felhasznált gombák közé tartozik a chaga (másnéven hamvaskéreg), a közönséges süngomba (azaz oroszlánsörény) és az egzotikus Cordyceps gomba is. Ezeket manapság táplálékkiegészítők összetevőjeként is használják, több kutatás is alátámasztotta potenciális stresszcsökkentő hatásukat. A trendet meglovagoló gyártók sokszor olyan extrákkal is dúsítják gombakávé termékeiket, mint az Ashwagandha- vagy a macagyökér-kivonat.