Újabb ok, hogy miért kerüljük el messziről az ultrafeldolgozott élelmiszereket: a Neurology folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint kritikus szerepet játszanak agyunk egészségének romlásában is – írja a CNN.
Nem is gondolnánk, milyen kevés ultrafeldolgozott falat is számít
A tanulmány során 20 éven át vizsgálták 30 000 amerikai étkezési szokásait és egészségügyi állapotát.
Ezzel ellentétben azoknál, akik kizárólag feldolgozatlan vagy csak kis mértékben feldolgozott élelmiszert fogyasztottak, 12%-kal csökkent az említett betegségek kockázatfaktora.
Utóbbi két kategóriába tartoznak a friss zöldségek, gyümölcsök, a tej és a tojás, az olajok.
Ezek jellemzően magas kalória- és só, de alacsony rosttartalmú élelmiszerek, melyek jelentősen hozzájárulnak az olyan betegségek kialakulásához, mint a kettes típusú cukorbetegség, az elhízás vagy a magas vérnyomás.
A kutatók azt is hangsúlyozták, az ultrafeldolgozott élelmiszerek adalékanyagokban is bővelkednek, például emulgeálószerekben, a színezékekben, az édesítőszerekben, a nitrátokban, ezek pedig rendkívül negatív hatást fejtenek ki a bél mikrobiómjára.
Stroke szempontjából is veszélybe kerültek azok, akik fogyasztottak ultrafeldolgozott élelmiszert: náluk ugyanis 8%-kal magasabb volt a betegség kockázatfaktora azokhoz képest, akik csak kis mértékben feldolgozott élelmiszerekkel táplálkoztak.