Ez azt jelenti, hogy a koronavírus járvány idején megindult pozitív tendenciát sajnos megfékezte a gazdasági válság miatt kialakult infláció.

Forrás: https://freshfel.org
A jelentés az évek során következetes módszertant alkalmazott és egyedülálló referenciadokumentummá vált az ágazat valamint az olyan döntéshozók számára, akik mind az üzleti fejlődést, mind a friss termékek fogyasztásának alakulását vizsgálják Európában.
Az elfogyasztott mennyiség több mint 12%-kal marad el a WHO által javasolt minimum 400 g/nap/fő értéktől. A Freshfel Europe felmérése azt is kimutatta, hogy az EU-ban mindössze 6 ország teljesíti az Egészségügyi Világszervezet ajánlását.
Az élmezőnyben Görögország, Belgium, Olaszország, Portugália, Lengyelország és Románia találhatók, hazánk a nem túl előkelő 19. helyen szerepel az uniós listán.
2022-ben az EU-27 friss termékek piacának mérete 71 350 965 tonnára zsugorodott. Ez a csökkenés véget vetett a 2020-ban, a COVID-19 világjárvánnyal indult pozitív tendenciának, amely az európaiak életmódját az egészségesebb szemlélet felé vezérelte, valamint javította a környezeti okokhoz és a klímaváltozáshoz való hozzáállásukat. 2022-től ismét nyomás alá került a zöldség- és gyümölcsfogyasztás az Európai Unióban a gazdasági válság, az emelkedő árak és a mennyiségi korlátozások miatt.
Philippe Binard, a Freshfel Europe munkatársa megjegyezte: