Egyikük éppen egy kisebb kerek diófa tálat alakít, mellette egy hosszúkás égerfa tálca készül, és van, aki épp akkor kezdett hozzá egy négyosztatú nagy tál kivájásához. Tapasztalatból tudják, hogy egy közepes méretű égerfa tál kivájása nyolc óra munkával jár, azután következik a csiszolás és a kezelés paraffinolajjal. Hogy éppen mit fognak készíteni? Ahogy mondják, a deszka mérete és a fantázia határozza meg, milyen tárgy lesz a végeredmény. A tálakat kézi vésővel faragják ki, kezdetben meghagyták a vésők rusztikus nyomait, ma már simára csiszolják a felületét, hogy a tisztítása egyszerűbb legyen.
– Mindezt 3000 forintért tudjuk eladni, teszi hozzá a polgármester. A terveik között szerepel, hogy a faragdával kilépjenek a közfoglalkoztatás köréből, és üzleti alapon működjenek, de ezekkel a termékekkel nehéz a piacon megélni, ezért a szó igazi és átvitt értelmében is nagyobb fába szeretnék vágni a fejszéjüket.
Klasszikus kínáló tálakkal, vágódeszkákkal kezdték a mesterség tanulását, gyakorlását, amelyekből hamarosan bonyolultabb formákat is terveztek, a haltól, a kacsán át a hegedűformáig, rengeteg mintát kikísérleteztek.
Az utóbb időben pedig egyre több egyedi megrendelésnek is eleget tudnak tenni, főként azt követően, hogy beszereztek egy lézergravírozógépet, amely alkalmas arra, hogy szövegek, lógók kerüljenek a tárgyakra. Így például már minden terméken látható a saját egyedi jelük, a galagonyalevél is, amely a település nevére utal, ami annyit tesz, galagonyás terület. Szekrények és bútorok készítésében is gondolkodnak, és a közelben lévő étterem faszerkezetének, teraszának kialakításra is kaptak megbízást.
Kézműves egyedi termékek kerülnek ki a műhelyből, de arra is volt példa, hogy 3000 darab madáretetőt és madárodút készítettek a Vadászati Világkiállításra. Arra a kérdésre, hogy mi volt a legkülönlegesebb megrendelésük, egy koncertfotóra mutat a polgármester. A NOX együttes mikrofonállványa is a Galgóci Faragdából került ki, és manapság is minden koncerten láthatja a közönség.
A siker sem maradt el, először 2017-ben a BAZ megyei közfoglalkoztatási kiállításon figyeltek fel a galgóciak szépen megmunkált, míves táljaira, ajándéktárgyaira. Itt meghívást kaptak a budapesti Vajdahunyadvárban megrendezett III. Országos Közfoglalkoztatási Kiállításra, ahol a 130 kiállító közül a 2. legszebb kiállító díját érdemelték ki.
A kínáló tálak közül a három „alapforma” Modern Míves Termék minősítést kapott, azaz minősített népi iparművészeti alkotásnak számít.
– Megmutatom a jövőt, invitál a polgármester a műhely hátsó traktusába, ahol éppen a legújabb szerzemény, egy CNC gép működését tanulmányozzák majdani használói. Ez már alkalmas lesz arra, hogy nagyobb, komoly darabokat készítsenek.
A közmunkában művészi faragásokat készítő asszonyok és a polgármester ugyanazt gondolják erről a történetről: ha kreatív, előremutató munkát végezhet az ember, az értelmet ad a mindennapoknak.