0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 17.

Maximális támogatás, stabil jövedelem: ezért éri meg a precíziós gazdálkodás

A KITE Zrt. rendezvényei, melyek a precíziós gazdálkodás előnyeit is érintették, visszaigazolást adtak a szervezőknek és az előadóknak a téma relevanciáját illetően.

Biztos, hogy 1100 ember nem tévedhet. Főleg akkor nem, ha tudjuk, hogy ők szakmabéliek, nagyrészt termelők. Feltehetőleg az utóbbi években saját bőrükön is tapasztalták a rendezvényen felvetett problémákat azok, akik május 28-án és 30-án részt vettek a KITE Zrt. „Növénytermesztés változó környezetben” című nádudvari és dalmandi előadásain, és az azt követő szántóföldi bemutatókon. Nádudvaron valamivel több mint 600-an, Dalmandon több mint 500-an jelentek meg. precíziós

rendezvény
Nádudvaron és Dalmandon 1100 érdeklődő látogatta meg az eseményt

Az ma már nem kérdés, hogy a KITE PGR megoldásai növelik a ráfordítások hasznosulását, hiszen

a piacon elérhető legnagyobb felbontásban, 10 x 10 méteres cellák szintjén és valós, mért adatokon alapul a tervezés, azonban mostanáig nem állt rendelkezésre az ökonómiai előnyöket számszerűsítő kutatás.

A gazdasági megközelítésre szükség is van, amikor az agrártámogatások fenntarthatósági feltételeinek is megfelelve, valamint a klímaváltozás hatásainak kitéve kell döntenünk beruházásokról, inputfelhasználásról.

Precíziós gazdálkodás a realitások talaján maradva

Hadászi László
Hadászi László: tudományosan alátámasztott termesztéstechnológiát kínálunk

Mindkét helyszínen először Hadászi László innovációs főigazgató köszöntötte az érdeklődőket, aki rámutatott, hogy a 2011-es kezdés óta már eltelt annyi idő, amikor a precíziós gazdálkodást tudományos felkészültséggel lehet elemezni, a hatásokat közkinccsé tenni.

Ez a több mint egy évtized elegendő volt arra a KITE szakembereinek, hogy a kimagasló szintű adatgyűjtés következtében immár valóban tudományosan alátámasztott termesztéstechnológiát kínáljanak a gaz­dáknak.

Ugyanakkor, nem sodorja el őket semmiféle szélsőséges megközelítés, mert most is a realitások talaján maradva értékelték az egyes technológiai elemek előnyeit, hátrányait, ez utóbbival azt bizonyítva, hogy a valóság soha nem idegen a számukra. Az elmúlt hét év során olyan talajművelési kísérleteket osztottak meg a hallgatósággal, amelyben már benne szerepel a klímaváltozás minden tényezőjének hatása, az energiatakarékosság, a költséghatékonyság és az eredményesség egyaránt. Itt mutatták be először a KITE-ben a Monosem márkájú vetőgépet és kultivátort is, amely felvásárlás útján került a világ legkorszerűbb mezőgépgyártója, a John Deere portfóliójába. A vízmegőrzésben hazánk három régiójában, az Alföldön, Dunántúlon és Kisalföldön állítottak be öntözési és talajművelési kísérleteket.

A szakmaiságon túl ajánlatos odafigyelni arra, amit összességében a mezőgazdasággal szemben támasztott társadalmi elvárások néven szoktunk illetni.

Ez nem feltétlen szakmai kérdéseket vitat, de azért a növényvédelem, az energiatakarékosság, a környezetvédelem előbb-utóbb a termelőkre is visszahat. Mindenképpen megjegyzésre méltó dolog, hogy a repcében idén egy olyan lisztharmat kórokozó jelent meg, amit eddig Magyarországon nem ismertünk, és fajszintű beazonosítása sem történt meg.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: