0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 19.

Öngyógyító balkonkert: növények, amelyekkel bárkinél valóra válhat

A balkonkertészkedés eltér a hagyományos termesztéstől, de egyes módszereket átvehetünk a szabadföldi kertészetből annak érdekében, hogy gazdag termés legyen az eredmény.

növények Szerző: Almásy-Balla Orsolya

Aki balkonkertészkedésre adja a fejét, elgondolkodik azon, hogy pontosan mit és hová is ültessen. Elég világos-e az a terasz, vagy elég nagy-e ahhoz, hogy minden zöldség elférjen, amit szeretnénk? Esetleg muszáj lesz szelektálni?

A megoldás, ha a szabadföldi kertészkedéshez hasonló növénytársításokat alkalmazunk – így több növényből álló, változatosabb kertünk lehet, és a növények is hasznosak lesznek egymásnak.
balkonkert rajz

balkonkert rajzAz egyik legfontosabb alapszabály, hogy jól válasszuk meg társításunk számára a megfelelő ültetőedényt. Ha eddig csak arra gondoltunk, hogy például a koktélparadicsom kifejlett gyökérzete elférjen a cserépben, most arra is figyelnünk kell, hogy nem lesz egyedül, tehát elférjen még mellette egy bazsalikom vagy körömvirág is.

Társításainknak célszerű minél nagyobb edényt választani,

ugyanis a nagyobb térfogatú ültetőközeg a táp­anyagot és az öntözővizet is hosszabb ideig megtartja, és gondolnunk kell arra is, hogy a nyári hőségben majd sokkal kevésbé melegszik túl. Télen pedig az átfagyás is elkerülhetőbb. A nagyobb méretű kaspókban tehát sokkal kíméletesebb körülményeket teremthetünk növényeinknek. Tény, hogy ez a módszer helyigényes, de ha itt is törekszünk a terasz adottságaihoz képest leginkább utánozni a természetet és összefüggésekben gondolkozni, egészséges termés lesz a jutalmunk.

balkonkert rajz

 

A legkedveltebb növények a balkonon

Paradicsom növények

Egy nagyobb, 40-50 centiméteres kaspó – főleg, ha dekoratív és jó minőségű – nem olcsó, de ha a paradicsom igényeit nézzük, érdemes ezt választani.

paradicsom
Fotó: Pixabay
A paradicsom – ha olyan fajtát választunk – társítható a nálánál jóval alacsonyabb növésű büdöskével, bazsalikommal, petrezselyemmel vagy körömvirággal.

A büdöskének bizonyítottan magas a limonéntartalma, amely a citrusfélék héjában lévő olaj legfőbb összetevője, és ezzel tudja távol tartani a kártevőket. A körömvirág gyökere olyan anyagokat választ ki, melyek segítik a paradicsom egészséges fejlődését és elűzik a fonálférgeket. Petrezselyemmel és bazsalikommal társítva pedig a paradicsom fokozottan termeli az íz­anyagokat, tehát még finomabb lesz a termés.

A balkonon nevelt paradicsomot ugyanúgy kacsolni kell, tehát a levélhónaljakban fejlődő mellékhajtásokat ki kell vágni, de fontos, hogy minél több levelet hagyjunk, hiszen ezek asszimilálnak és táplálják a növényt.

Az alsó 3-5 hónaljhajtást tartsuk meg, és amint megjelenik rajta az első virág, a virágzat utáni első levél fölött ezeket is csípjük vissza.

Paprika

Fotó: MMG archív

Nagyobb dézsában a paprika szintén nevelhető együtt mángolddal, salátával, spenóttal, hisz ezek a növények jó hatást gyakorolnak a fejlődésére. A metélőhagyma, a majoránna és az oregánó szintén az egészséges növekedést segítik.

Párás meleg időben gyakran találkozunk azzal a jelenséggel, hogy a paprika leveleit ellepik a levéltetvek. A melléültetett zeller jól riasztja ezeket a kártevőket, és mindemellett kiváló összetevője lehet a zöldturmixoknak.
Forrás: Kertbarát Magazin

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: