Szamóca
A szamóca folyton termő változatáról hosszan szüretelhetjük a gyümölcsöt, májustól a fagyokig terem, de a hiedelmekkel ellentétben ez a szó szoros értelmében mégsem folyamatos, hiszen a termést újra virágzás követi, majd ismét a termés következik, és így tovább.
A szamóca eredetileg erdei növény, hosszú nemesítés eredményeként került a kertekbe, így nagyon igényes és érzékeny növény.
Ha ültetünk a tövek közé kakukkfüvet, az jól árnyékolja a talajt, elriasztja erős illatával a kártevőket, például a hernyókat és a csigákat is, és javítja a gyümölcs ízét. A kis csupaszon maradt részekre pedig bátran tehetünk dughagymát, mert ez nemcsak javítja a gyökere körül a talajt, de védi azt a szürkepenésztől és más gombás betegségektől is.
Mini balkonoázis
Délkelet-ázsiai utazásaim során figyeltem fel a kaspókban létesített minitavakra az épületek kertjében. Ázsiában ezek a gazdagságot és a bőséget jelképezik.
Tavasztól kora őszig készíthetők ezek a mini ökoszisztémák, és több mint százféle vízinövényből választhatjuk ki azt az öt-hatféle télálló virágzó növényt, mely leginkább megfelel az igényeinknek, és illik a különböző vízmélységekbe.
Nem foglal sok helyet, félárnyékos, árnyékos helyen is jól érzi magát. Lehetőség van elhelyezni benne a növények közt különböző szobrokat, kisebb csobogót, vagy halakat is telepíthetünk bele.
A rendszer maximálisan öntisztuló, nyáron a párolgás és túlmelegedés miatt érdemes belőle egy kis vizet leszedni és a helyére frisset tölteni.
Ha fűtetlen, fagymentes helyre akarjuk vinni, célszerű a vizet felére csökkenteni, de csak annyira, hogy a növények gyökerei a vízben maradjanak. Fagyvédett, fedett teraszon is szépen áttelel, és márciusban már hozzák is a növények az új leveleiket, hajtásaikat.
A balkonkert tökéletes dísze lehet, amely a beporzó rovarok, szitakötők és madarak ivó- és hűsölőhelyéül is szolgál.
Rajzok és balkonoázis fotók: Almásy-Balla Orsolya
Ez is érdekelheti: