0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 14.

A szívességi földhasználat szabályai

A magyar földforgalmi törvény tételesen felsorolja a szerződéstípusokat („jogcímeket”), amelyeken meg lehet szerezni a földhasználatot. A tulajdonos saját használata mellett főszabály szerint az haszonbérlet vagy szívességi földhasználat lehet.

A haszonbérlet szabályairól a Kertészet és Szőlészet 26. számában volt részletesen szó, ezúttal a szívességi földhasználat, illetve a többlethasználati megállapodás szabályait tekintjük át.

föld

Kik és hogyan köthetnek megállapodást szívességi földhasználatra?

Szívességi földhasználati szerződést csak közeli hozzátartozók köthetnek egymással. Érdemes tisztázni, hogy kit értünk ez alatt. Közeli hozzátartozónak minősül a házastárs (de az élettárs már nem), a testvér, az egyenes ági rokon (például az apa-fia, nagyapa-unoka), és fontos azt is tudni, hogy az örökbefogadással is közeli hozzátartozói kapcsolat keletkezik.

Milyen könnyítések vannak egy haszonbérlethez képest?

Mivel itt családon belüli jogügyletről van szó, a szerződést nem kell kifüggeszteni, és az előhaszonbérleti jogosultak sem jelentkezhetnek rá.

Szívességi földhasználatot akár határozatlan időtartamra is köthetünk (tehát 20 éven túl is van lehetőség a használatra), de azzal számolni kell, hogy a közeli hozzátartozói viszony bármilyen okból történő megszűnésekor (ideértve a tulajdonos elhalálozását is), a földhasználat 30 nap múlva megszűnik.

Hogyan lehet felmondani egy szívességi szerződést?

A szerződést felmondani – a haszonbérlethez hasonlóan – csak a törvényben meghatározott esetekben lehet. Ilyen például, ha a földhasználó nem tesz eleget a művelési kötelezettségének, vagy ha a földhasználó megromlott egészségi állapota miatt nem tudná megművelni a területet (2013. évi CCXII. törvény 57-60. §). Az ajándékozástól eltérően viszont nincs jelentősége annak, ha a felek között megromlana a viszony, hiszen ez önmagában még nem teszi lehetővé a szívességi földhasználat felmondását. (2013. évi CCXII. tv. 68. §).

Többlethasználat az osztatlan közös tulajdonú földön

A tulajdonostársak mindegyike jogosult használni a saját tulajdoni hányadának megfelelő területet, de hogy pontosan melyik részét, azt a használati megosztás mutatja meg.

Fontos tudni, hogy elvileg a jogszabály ezt minden osztatlan közös tulajdonú föld esetében kötelezően előírja. Nagy előnye, hogy nem szükséges hozzá minden egyes tulajdonostárs hozzájárulása, sőt ha a tulajdonostárs nem válaszol a megkeresésünkre, azt az ő részéről beleegyezésnek kell tekinteni.

Mi szükséges a használati megosztáshoz?

A használati megállapodást írásba kell foglalni, de nem szükséges hozzá valamennyi tulajdonostárs beleegyezése, elegendő a tulajdoni hányadok alapján számított többségi döntés is (több mint 50%). Könnyítés az is, hogy a hozzájárulást megadottnak kell tekinteni az olyan tulajdonostársak esetében, akiknek a lakcíme nem azonosítható kellő pontossággal (például lakcíme: New York, USA) vagy akitől a postai küldemény azzal a jelzéssel érkezik vissza, hogy „nem kereste”, a címzett tulajdonostárs „elköltözött”, „címzett ismeretlen”, „kézbesítés akadályozott”, vagy ha a nyilatkozattételre megszabott határ­időn belül nem nyilatkozott.

Hogyan indítsuk el az eljárást?

A kezdeményező tulajdonostársnak első lépésként a tervezett megállapodást írásban, igazolt módon közölnie kell a tulajdonostársakkal (fontos, hogy a tulajdoni lapon szereplő címükre postázzuk tértivevényes küldeményként), legalább 60 napos határidőt hagyva a válaszadásra.

Amennyiben a másik fél nem válaszol, a beleegyezést megadottnak kell tekinteni. Az eljárás a földhasználati nyilvántartásba történő bejelentéssel zárul, amihez ne felejtsük el csatolni a használati renddel berajzolt térképet.

Ha van használati megosztás, akkor lehetőség nyílik a többlethasználatra is?

Többlethasználati megállapodást tulajdonostársak köthetnek egymással arról, hogy az adott személy a használati megosztásban kijelölt terület használatát a másik tulajdonostárs számára átengedi. A többlethasználati megállapodást nem kell kifüggeszteni, egyébként nem is minősül önálló használati jogcímnek (hiszen tulajdonosként használja a területet), de egyértelmű és tisztázott jogalapot teremt a tulajdoni hányadok természetbeni használatára.

Ellenérték ugyanúgy kiköthető a megállapodásban, amit akár határozatlan időtartamra is megköthetnek a felek, de ami maximum a használati megosztás idejére szólhat.

A többlethasználati megállapodás alapján sor kerülhet a földhasználati bejegyzésre is, így a támogatások lehívására is. (2013. évi CCXII. tv. 70-76. §).

Szerző: Dr. Cseh Tibor András

Magosz

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: