0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 18.

Milyen szerződéssel használhatjuk a termőföldet?

Európa talán legszigorúbb Földforgalmi törvénye a magyar, és ez igaz a földhasználati szerződések szabályaira is. A jogszabály ugyanis tételesen felsorolja azokat a szerződéstípusokat („jogcímeket”), amelyeken a használatot meg lehet szerezni.

A tulajdonos saját használata mellett így a földhasználat jogcíme főszabály szerint haszonbérlet vagy szívességi földhasználat lehet (a rendkívül ritka „rekreációs földhasználatra” és az erdők földhasználati jogcímeire most nem térünk ki részletesen). Cikkünk első részében sorra vesszük ezeket a szerződéseket, kitérve a legfontosabb gyakorlati tapasztalatokra is.

gép, föld
Fotó: Unsplash

Hogyan kell meghatározni a haszonbérleti díjat?

A haszonbérleti díj megfizetésének módját a felek szabadon állapíthatják meg a szerződésben. Ez történhet pénzben, előre meghatározva annak mértékét (például aranykorona- vagy területalapon számítva), kapcsolhatják egy piaci értékhez. Például egy adott napon irányadó tőzsdei árhoz kötve vagy az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adott havi átlagárához kapcsolva (Ezek az adatok lapunkban, a Magyar Mezőgazdaságban minden héten megtalálhatók a tőzsdei rovatban, a 3. oldalon. A szerk.).

Annak sincs akadálya, hogy a felek természetben határozzák meg a bérleti díjat és ezt természetben is fizessék meg, de arra is van lehetőség, hogy akár évente más-más díjat állapítsanak meg a szerződésben (ilyenkor természetesen előre meg kell határozni az egyes években járó díjat).

A haszonbérleti díjat csak utólag lehet megfizetni

A haszonbért utólag, de legkésőbb a naptári év végéig kell teljesíteni. Nem köthető ki tehát előzetes fizetés sem gazdasági évenként, sem a teljes bérleti időszakra előre. Ez abból következik, hogy ezt a szabályt nem csak a Ptk. tartalmazza (amelytől „diszpozitív” jellegénél fogva a felek szabadon eltérhetnének), hanem a Földforgalmi szabályozás „kógens” törvénye írja elő. [2013. évi CCXII. tv. 50. § (2) bek.]

Ki áll az első helyen az elő- haszonbérleti sorrendben?

Egy haszonbérleti szerződés megkötésekor gyakorlatilag mindenkit megelőző előhaszonbérleti jog illeti meg a „volt haszonbérlőt”

(de csak akkor, ha ez a „volt haszonbérlő” legalább 20 kilométeren belül lakik vagy cég esetén 20 kilométeren belüli üzemközponttal rendelkezik). Ez a ranghely a szerződés megszűnését követő 1 gazdasági évig megilleti a volt haszonbérlőt. [Földforgalmi tv. 47. § (1a) bek.]

föld
Fotó: Unsplash
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: