A hűtés bizony rendkívül vízigényes folyamat, és ahhoz, hogy ez, valamint a többi biológiai, és biokémiai folyamatunk jól működjön, nagyon figyelnünk kell testünk hidratálására. És bár helyesen tesszük, ha fokozzuk ilyenkor a tiszta víz bevitelét, van ennél hatékonyabb, és kívánatosabb módszer is folyadékszintünk rendben tartására.
Testünk 60-70%-a víz
Ez az a mennyiség, amelyet minden nap elveszítünk, ezért valamilyen formában pótolnunk kell. Viszont nem minden folyadék megfelelő erre. A gyümölcslé gyorscukor. Az üdítőitalok szintén, kiegészülve egy kis színezékkel és aromával. A cukormentesek még rosszabbak, mert a mesterséges édesítőszerek még be is csapják a szervezetet, és végsősoron felesleges kalóriák felvételére ösztönöznek. A koffeintartalmú italok és egyes teák pedig diuretikus hatásukkal fokozott vízveszteséget eredményeznek. Ezért butaság is lenne beleszámítani a napi folyadékfelvételünkbe. A tiszta víz tudja legtökéletesebben ellátni számos feladatát a szervezetben. De hőség idején nem praktikus csak vízzel pótolni a veszteségeinket. Viszont akkor mi lenne a legideálisabb? A nyers zöldségek és gyümölcsök.
Az élet vizének forrásai
A növények sejtjeiben találjuk a lehető legértékesebb, legjobb minőségű vizet. Gondos munkával építik be magukba, és ez számunkra olyan, mint valami életesszencia. A zöldségekben és gyümölcsökben található víz nemcsak tiszta, hanem a létező legélőbb víz is. És ezen felül ezek a táplálékok kiváló ásványi anyag-, vitamin-, fitonutriens- és rostraktárak.
Uborka: 96%-ban vízből áll, kiváló káliumforrás, ezáltal segít a folyadékháztartás egyensúlyát megőrizni
Paradicsom: 92%-a víz, emellett antioxidánsokat (pl.: likopin) is tartalmaz
Zeller: 95% vizet tartalmaz, valamint kiváló forrása a C-vitaminnak és a káliumnak
Paprika: a C-vitaminban és béta-karotinban gazdag paprika 93% vizet spájzol el a sejtjeiben
Brokkoli: víztartalma 91%, amit tovább koronáz sok értékes fitonutriens (szulforafán, indol-3-karbinol, béta-karotin, lutein, zeaxantin), valamint számottevő kalcium, kálium, magnézium, foszfor is található benne
Görögdinnye: 92%-ban vízből épül fel, ezen felül likopinnal, citrullinnal, és C-vitaminnal is bőségesen ellátja a testet
Kantalupdinnye: a béta-karotinban és C-vitaminban gazdag dinnye húsa 90% vizet tartalmaz
Szőlő: a szőlőszemek 80%-a víz, továbbá káliumot és C-vitamint is tartalmaz
Körte: 84%-a víz, amit még értékesebbé tesz, hogy gazdag C- és K-vitaminban, káliumban, antioxidánsokban és rostokban
Barack: 80%-os víztartalma mellett kitűnő magnézium-, és káliumforrás, valamint több értékes antioxidáns, mint például a béta-kriptoxantin, a lutein, és a zeaxantin is fellelhető benne
Amennyiben lehetséges fogyasszuk őket nyersen, egészben vagy turmixolva. Készíthetünk belőlük vitamindús, nyers leveseket vagy salátákat. Adhatunk a vizünkhöz friss gyümölcs vagy zöldség szeleteket, amivel élőbbé, ízesebbé, és ásványi anyagokban gazdagabbá tesszük. A fagyasztott gyümölcsdarabok pompás alternatívái a fagyinak.
A krónikusan szomjazó test jelzései
Ha rendszeresen nem jut elegendő tiszta folyadékhoz a testünk, rendkívül kedvezőtlen hatású folyamatok indulnak meg benne: lelassul az anyagcsere, kisebb hatásfokon, vagy sehogy sem valósulnak meg a biokémiai átalakulási folyamatok, tompaság lép fel, gyakorivá válik a fejfájás, csökken az energiaszint, romlik a koncentrálóképesség, megemelkedik a testhőmérséklet, gyorsabban megöregednek a sejtek, a bőr elveszíti rugalmasságát, petyhüdtté, és ráncossá válik, stb.
Ez is érdekelheti: