Dél-Afrika citrusztermelőinek szövetsége szerint a 2024-es a narancs exportja jelentősen visszaesik, köszönhetően a kulcsfontosságú termesztési régiókban tomboló viharoknak és fagyoknak. És ez még nem minden: a globális narancslé piacon rekord magasságban az árakkal.
A problémák persze nem egyedülállóak, hiszen Brazília, a világ narancs- és narancslé termelésének nagyágyúja is nehézségekkel küzd. Ott a rossz időjárás és a citrusfélék betegségei okoznak fejfájást, így az ország az elmúlt harminc év legrosszabb termését könyvelheti el. Ez pedig nemcsak a termelőket, de a piacot is felforgatja.
Dél-Afrika a második legnagyobb narancsgyümölcs-exportőr a világon Egyiptom mögött. Az ország citrusféléinek jelentős része Európában, a Közel-Keleten, Délkelet-Ázsiában, Észak-Amerikában, az Egyesült Királyságban és Oroszországban landol.
„Csak” 774 millió kiló valencia narancs exportra
A Dél-Afrikai Citrustermelők Szövetsége (CGA) legfrissebb közleménye szerint a nyugat-fokföldi Citrusdal régiót viharok és áradások sújtották, míg a limpopói Marble Hall és Groblersdal területeken fagyok okoztak károkat. Ennek eredményeként a narancstermelési előrejelzéseket csökkenteni kellett.
Tavaly még 52,1 millió kartont exportáltak. A Navel narancsok exportja is visszaesik: az eredetileg becsült 25,7 millió karton helyett idén 21 milliót exportálnak, szemben a tavalyi 24,8 millióval.
Jan-Louis Pretorius, a CGA alelnöke és egy limpopói citrustermesztő, így nyilatkozott: „Most már világos, hogy ebben a szezonban nem lesz túlkínálat narancsból. Kiegyensúlyozott piacot látunk.”
Az időjárás tehát nemcsak a termést, hanem a piacot is befolyásolja, így a narancsok szerelmeseinek érdemes felkészülniük a magasabb árakra. Dél-Afrika narancsai most nemcsak az ízekért, hanem az időjárás viszontagságaiért is küzdenek.
További érdekességek:
Valóban egészségtelenebb a bolti narancslé a frissen facsartnál?
A „természet karamellája”, a datolya