Mikor adnak elektrolitokat a lovaknak?
Edzés előtt. Kis mennyiségű elektrolit adása (előre feltöltés) az edzés előtt bizonyítottan javítja a teljesítményt, segít megelőzni a dehidratációt és előkészíti a lovat az intenzív fizikai aktivitásra, megnöveli az edzésidőt, segít csökkenteni a lovak maghőmérsékletét edzés közben.
Edzés közben. Hosszabb, intenzívebb munka során, különösen meleg időben az elektrolitok pótlása segít fenntartani a megfelelő folyadékháztartást és megelőzi az izomgörcsöket. Ha a ló dehidratált és nem képes izzadni, hogy lehűtse magát, akkor abba fogja hagyni az önkéntes testmozgást, amikor a maghőmérséklete meghaladja a 42 °C-ot.
Edzés, hosszabb tereplovaglások, stresszes felvonulások után. Az izzadással/stresszel járó események után adott elektrolitok segítenek gyorsan helyreállítani az elektrolitegyensúlyt és elősegítik a regenerációt. Hosszan tartó izzadás után a lovaknak jelentős időbe telik, mire visszanyerik a normál hidratáltsági állapotot, ha csak takarmányt és vizet kapnak, szemben azzal, ha elektrolitpótlást is kapnak. Egy vizsgálat megállapította, hogy normál takarmányozással és csak vízzel ellátott lovaknak 24 órával az edzés után hiányos volt a hidratáltsági állapota. Ha a ló egy óránál hosszabb ideig tartó edzés közben izzad, akkor utána célszerű elektrolitokat adni.
Hőségben vagy magas páratartalom mellett. Ilyen körülmények között a lovak több elektrolitot veszítenek az izzadással, így fokozottan szükséges az elektrolitpótlás. Az izzadás az az elsődleges mechanizmus, amellyel a lovak testhőmérsékletüket szabályozzák. Az izzadság mennyisége és összetétele az edzés intenzitásától, a környezeti hőmérséklettől, a páratartalomtól, a táplálkozástól és a környezethez való alkalmazkodási reakciótól függően változik. Egy tanulmány alapján 15 l/óra verejtékezés a következő elektrolitveszteségeket okozza: 105 gramm klorid, 60 gramm nátrium, 30 gramm kálium, 4,5 gramm kalcium, 1,5 gramm magnézium.
Betegségeknél. Hasmenés esetén a lovak sok folyadékot és elektrolitot veszítenek a bélsárral, ami szükségessé teszi az elektrolitok pótlását a gyorsabb felépülés érdekében. Sokáig elhúzódó hasmenésben vagy egyéb bélrendszeri problémákban, például szivárgó bél szindrómában szenvedő lovakat állatorvosnak kell megvizsgálnia annak megállapítása érdekében, hogy szükséges-e elektrolitpótlás infúzió formájában. Csikók és idős lovak esetében a rövid ideig tartó hasmenéses időszakok is indokolttá tehetik az elektrolitinfúziót. Légzőszervi problémák egyes eseteiben a nyálkahártyákra rakódott váladék ragad, tapad, nehezen ürül. Ilyenkor a bélflórára és a folyadékháztartásra kedvező hatást gyakorló váladékoldó-köptető hatású gyógynövények etetése mellett hasznos az elektrolitok pótlása is. A sóterápia a két legfontosabb elektrolitot (Na+, Cl–) külsőleges kezelésben alkalmazva alkalmas a légzőszervi váladék elfolyósítására.
Utazás során. Hosszabb (> 1 óra) utazások alatt a lovak stressznek vannak kitéve, izzadhatnak és gyakran kevésbé hajlandók inni, ami elektrolitegyensúly-zavarhoz vezethet. Az elektrolitok adagolása 3 liter vízben oldva egy órával az utazás előtt javasolt.
Elektrolitok adagolása és tárolása
Normál körülmények között a napi, folyamatos, kisadagú elektrolitbevitel ivóvízbe vagy takarmányba keverve történik. Megnövekedett igény esetén (hőség, intenzív munka, betegség vagy stressz miatt) a szokásos adag növelhető, de egyszeri nagy adag helyett ajánlott a többször kisebb adagok bevitele a nap folyamán. Egyes esetekben (pl. versenyek közben, után) kiegészítő takarmányként, koncentrált formában is kaphatják a lovak, az aktuális szükséglethez igazítva.
Főbb elektrolitok és szerepük
Nátrium (Na+). A vérszérumban a legnagyobb mennyiségben előforduló elektrolit. Szerepe van az ozmotikus egyensúly fenntartásában, a sejtek közötti (intercelluláris) víz eloszlásában, valamint az idegi impulzusok átvitelében és az izomműködésben. Fenntartja a szervezetben a hidratáltságot. Lovaknál a szomjúság szabályozásához is szükséges.
Nátriumforrás a só (nátrium-klorid), a zeller, a sárgarépa, az édesburgonya, a cékla, az alma, a dinnye, valamint a zsurló és a csalán. A takarmány általában nem biztosít megfelelő mennyiségű nátriumot, emiatt a lovak akár 70%-a nátriumhiányos lehet. A napi nátriumszükséglet kielégítése érdekében minden lónak sót kell adni az étrendjébe és szabadon választható nyalósót kell biztosítani számára.
A ló nátriumszintjének pótlására a legjobb az élelmiszerboltban kapható asztali só vagy a takarmányboltban kapható takarmánysó.