0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Segítség a hőségben lovainknak

A lónak a táplálékkal kell elektrolitokat felvennie a nyálelválasztással, vizelettel, bélsárral és izzadással, minimálisan a légzéssel és könnyezéssel elveszített elektrolitok pótlásához.

•Agyagásványok. A zeolit (beleértve a klinoptilolitot), a bentonit, a kaolin, a montmorillonit és az attapulgit közül a lovasok a zeolitot ismerik a leginkább. A zeolitok elsősorban alumíniumból, szilícium-dioxidból és oxigénből álló ásványi vegyületek. Sokféle típusuk létezik. A zeolitok kémiai szerkezetüknél fogva kötőanyagok. Nagy kationcserélő kapacitással rendelkeznek, amely lehetővé teszi, hogy vonzzák és megtartsák a pozitív töltésű ionokat. Az állati takarmányozásban a zeolitokat toxinkötőként is használják, de kizárólag a pozitív töltésű vegyületek (pl. aflatoxinok) esetében hatásosak. Számos egyéb mikotoxin létezik, amelyeket a zeolit nem képes megkötni.

Minden, megfelelő méretű, pozitív töltésű anyagot képesek „csapdába ejteni”, ezért sok fontos ásványi anyagot (kalcium, magnézium, réz, cink) és számos mérgező nehézfémet megköthetnek, ezzel gátolva azok felszívódását.

A zeolitok/klinoptilolit alkalmazása rövid kúrákban javasolt, különösen akkor, ha takarmánymérgezés gyanúja áll fenn (pl. penészes a takarmány) vagy hasmenése van a lónak. Nagy mennyiségben vagy elhúzódóan etetve/itatva elvonhatja a szervezet számára szükséges ásványi anyagokat és nyomelemeket, ezzel elektrolitegyensúly-zavar, esetleg bélsárpangás alakulhat ki. A zeolitok természetes állapotukban nem minden esetben etethetők, ezért fontos, hogy kizárólag tisztított és szennyeződésmentes terméket kapjon az állat. Külsőleg alkalmazva (alomra szórva) az agyag­ásványok ammóniakötő hatásúak, így csökkentik a trágya és vizelet szagát, ezzel mérséklik a lóasztma kialakulásának esélyét.

•Huminsavak. A természetben általánosan előforduló, bonyolult szerkezetű szerves makromolekulák. Komplexképző vegyületek, azaz speciális molekulaszerkezetüknek köszönhetően számos más vegyületet képesek megkötni. Ez részben hasznos tulajdonság, azonban a huminsavakkal együtt adagolt gyógyszerek, gyógynövények és ásványi kiegészítők hatóanyagait is megköthetik, ezzel a terápiás hatás csökkenését előidézve. A takarmánnyal tartósan együtt adagolt huminsavas készítmények egyes vitaminok, tápanyagok és ásványi anyagok megkötésével anyagcserezavarokat és elektrolithiányt okozhatnak.

A diagnózist az állatorvosi vizsgálat során a klinikai tünetek, a takarmányozási és használati előzmények, valamint szükség esetén célzott, az elektrolitszintek meghatározására szolgáló vérvizsgálat alapján az állatorvos állítja fel.

Enyhe elektrolithiány esetén a takarmányhoz vagy vízhez kevert elektrolitpótlók adagolása általában elegendő.

A bevitt elektrolitok többsége a vékonybél első szakaszában (nyombél) szívódik fel. Ez azt jelenti, hogy a szájon át bevitt elektrolitok gyorsan feltölthetik a szervezet szintjét. Fontos egyúttal az izzadást előidéző körülmények csökkentése és a rendszeres hidratálás (ivóvíz) biztosítása. Súlyos hiány esetén elektrolitot tartalmazó infúziót köt be az állatorvos.

A túladagolás kezelésében alapvető az elektrolitbevitel csökkentése vagy átmeneti megszüntetése, de szükség esetén tüneti kezelést végezhet az állatorvos, valamint folyadékterápiát javasolhat a felesleges elektrolitok kiürítésének fokozására.

Dehidratáció kezelése

A dehidratált lovakat a víz és az elektrolitok megfelelő egyensúlyával kell rehidratálni. Az izotóniás oldatok ideálisak, mivel a vizet és az elektrolitokat az izzadsággal vagy a vérplazmával megegyező koncentrációban tartalmazzák.

A hipertóniás oldatok magasabb koncentrációban tartalmaznak elektrolitokat, mint a testnedvek, ezzel elősegítik a folyadék kivonását a keringésből és annak bélrendszerbe való bejutását. A hipertóniás oldatok elegendő víz nélkül történő beadása egy dehidratált lónál súlyosbíthatja az állapotot.

Ha csak hipotóniás oldatot (például vizet, elektrolitok nélkül) adunk egy dehidratált lónak, az szintén ronthatja a dehidratációt, mivel alacsonyabb elektrolitkoncentrációt tartalmaz, mint ami a testfolyadékban normális esetben jelen van. Ezek az oldatok felhígítják a szervezetben lévő folyadékot, csökkentik a nátrium koncentrációját a vérben és ezzel tompítják a szomjúságérzetet. Továbbá, amikor a vérben csökken az elektrolitkoncentráció, akkor a vesén keresztül nő a vizelet-kiválasztás, ami potenciálisan dehidratációhoz vezethet.

Elektrolitkészítmények

A kereskedelmi forgalomban kapható elektrolitos kiegészítők széles választéka áll rendelkezésre. Olvasd el a termékek címkéjét és kövesd a gyártó utasításait a termék megfelelő adagolásával és alkalmazásával kapcsolatban! Ha a ló vizéhez kell keverni a terméket, akkor biztosíts két vízforrást, amelyek közül a ló választhat: az egyikben (pl. egy vödör víz) az elektrolitok, a másikban (vödör vagy önitató) pedig tiszta, friss víz legyen.

Egyes elektrolit-termékek paszta formában is kaphatók, amelyek közvetlenül a szájba fecskendezve adhatók be.

Ezek azonban növelhetik a gyomorfekély kockázatát (pl. fennálló hajlam vagy gyakori alkalmazás mellett). Továbbá a bélbe jutó, nagy dózisú koncentrált elektrolitok rövid távon súlyosbíthatják a kiszáradást. Fontos ügyelni, hogy ezek mellett a víz mindig szabadon hozzáférhető legyen az állat számára.

Az elektrolitos oldatok jellemzően kissé sós (esetleg fémes) ízűek, amit néhány ló elutasít. Kis adagok itatóvízhez keverése a szoktatás első lépcsője. Időbe és türelembe telhet a lovat betanítani arra, hogy az elektrolitokat vízzel vegye fel, de elősegíti a vízfelvételt új/idegen környezetben.

Az erősen izzadó vagy betegség miatt elektrolitpótlásra szoruló lovak számára olyan kiegészítőt válassz, amelyre igazak az alábbiak.

Kimondottan lovak számára készült és a számukra megfelelő, kiegyensúlyozott arányban tartalmazza az ionokat. Kerüld az emberek számára kifejlesztett termékek használatát, mivel a lovak verejtéke nagyobb koncentrációban tartalmaz elektrolitokat, mint az embereké.

Könnyen oldódik vízben. Ennek hiányában nem fogy megfelelő mennyiségben és hosszabb ideig tarthat, amíg a bélben felszívódik.

Dextrózzal vagy fruktózzal formulázott. Ezek a szénhidrátforrások javítják a víz és az elektrolitok felszívódásának sebességét az emésztőrendszerben. A fruktóz hasonló szerepet tölthet be a kálium (K+) felszívódásának elősegítésében. A glükózforrásként szolgáló dextróz – édes íze mellett – a szervezet energiaraktárait (glikogén) is feltöltheti, segítve az edzés utáni regenerálódást.

Szerző: Marton Zsófia

ló-fitoterapeuta agrármérnök (fitocavallo.hu)

Lektorálta: dr. Bába András

lógyógyász specialista állatorvos

dr. Mézes Miklós

egyetemi tanár

Gyógynövényismertető: Gyógynövények lovaknak, kutyáknak és macskáknak c. könyv

Ez is érdekelhet:

Lótartás: védd a bőrét!

Lóasztma

Forrás: Pegazus

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: