0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Segítség a hőségben lovainknak

A lónak a táplálékkal kell elektrolitokat felvennie a nyálelválasztással, vizelettel, bélsárral és izzadással, minimálisan a légzéssel és könnyezéssel elveszített elektrolitok pótlásához.

A nagy teljesítményű lovak naponta testtömeg-kilogrammonként 62 mg nátriumot fogyasztanak, azaz egy 500 kilogrammos ló esetében ez akár 31 gramm nátriumot is jelenthet. Ez nagyjából 80 gramm konyhasónak (NaCl) felel meg naponta. A sófogyasztás nő, ha szabadon választott só áll rendelkezésre. Ezenkívül a lovak több vizet isznak, ha szabadon választott, laza sóhoz jutnak, mint ha sótömbhöz.

Kálium (K+). Kulcsszerepe van az izomműködésben, az idegi impulzusok továbbításában és a sejtek anyagcseréjében.

Káliumforrás a banán, az édesburgonya, a sárgarépa, a cékla, az alma, a dinnye, a napraforgómag, a tökmag, valamint a csalán, a gyermekláncfű, a petrezselyem, a lucerna és a zsurló.

Klorid (Cl–). A vérszérum második leg- gyakoribb elektrolitja. Segíti a gyomorsav termelését (HCl, sósav), szerepe van a sav-bázis egyensúly és az ozmotikus nyomás fenntartásában.

Kloridforrás a só (nátrium-klorid), a zeller, a sárgarépa, az édesburgonya, a cékla, valamint a zsurló és a csalán.

Kalcium (Ca2+). Szükséges az izom-összehúzódáshoz, az idegi impulzusok továbbításához, a véralvadáshoz és a csontok erősségéhez.

Kalciumforrások a zöld leveles zöldségek, a mák, a dió, a kelkáposzta, a spenót, a szezámmag, valamint a lucerna, a zsálya, a petrezselyem, a bazsalikom és a gyermekláncfű.

Magnézium (Mg2+). Fontos az izomlazításban, az enzimek működésében, az idegi impulzusok továbbításában és az energia-anyagcserében.

Magnéziumforrások a diófélék, a banán, a napraforgómag, a tökmag, a zöld leveles zöldségek, valamint a csalán, a gyermekláncfű, a lucerna és a bazsalikom.

lótartás

Az elektrolithiány legfontosabb jelei

Dehidratáció. Száraz nyálkahártyák, bőr­turgor csökkenése (a bőr lassabban simítódik ki, ha összecsípjük), csökkent vizeletürítés.

Izomgörcsök. Hirtelen izomösszehúzódások, izomremegések.

Gyengeség és fáradtság. Csökkent állóképesség, gyors kifáradás még enyhe munka során is, csökkent ideig megőrzött koncentrálóképesség (hamar kifárad az agy).

Szív- és légzési problémák. Szapora szívverés, szabálytalan szívritmus, légszomj.

Étvágytalanság és emésztési zavarok. Csökkent étvágy, száraz, kemény bélsár, puffadás.

Mentális zavarok. Letargia, levertség, csökkent munkakedv.

Az elektrolithiány és -túladagolás kezelése

A legjelentősebb elektrolitveszteség az izzadás során következik be. Azonban betegség is vezethet elektrolitvesztéshez, amelyet a takarmánnyal vagy ivóvízzel történő pótlással, vagy elektrolitokat tartalmazó infúzióval kell kezelni.

Egyes takarmányok és kiegészítő takarmányok helytelen adagolása is okozhat elektrolithiányt, például a következők.

•Magas rosttartalmú takarmányok. Nagy mennyiségű, nehezen emészthető rost (pl. cellulóz, lignin a szalmában, elfásodott növényi részekben) bevitele hasmenést okozva fokozhatja a víz- és elektrolit-kiválasztást, ami nátrium- és káliumhiányhoz vezethet. A zabszalma enyhén hashajtó, a búza- és árpaszalma kismértékben dugító hatású. Utóbbiak esetében bélsárpangás és kólika alakulhat ki nagy adagok etetésétől.

•Olajos takarmányok. Túlzottan nagy adagban etetett olajok miatt csökkenhet a vízfogyasztás és a további hasznos takarmányfelvétel, megváltozhatnak az emésztési és tápanyag-felszívódási viszonyok a belekben, illetve nagy eséllyel alakulhat ki hasmenés.

•Korpa. Jó étrendi hatású takarmány a búzakorpa, azonban magas foszfortartalma miatt a kalcium és a foszfor optimális aránya eltolódhat. Fontos, hogy a korpaetetés mellett takarmánymeszet vagy más kalciumpótlást is kapjon a ló. A korpa további veszélye a magas mikotoxin-tartalom, ezért etetése legfeljebb kis adagokban, indokolt esetekben javasolható.

•Magas fehérjetartalmú takarmányok. Nagy mennyiségű fehérje fogyasztása növeli a vizelet-kiválasztást.

•Gyógynövények. A terápiás dózisnál nagyobb adagban fogyasztott (pl. a szénában nagy adagban jelen lévő) vízhajtó hatású növények a vizelet-kiválasztás és -ürítés fokozásával megnövelik a vizelettel kiürített ásványi anyagok és nyomelemek mennyiségét. Vízhajtó hatású például a csalán, a nyírfa, az aranyvessző, a mezei zsurló és a gyermekláncfű (pitypang). Más gyógynövények (pl. édesgyökér) a káliumháztartásra gyakorolnak hatást, ezzel ödémát okozva.

•Helytelen elektrolitpótlás. A takarmányok túlzott sózása (nem önkéntes a sófelvétel), illetve az elektrolitokat nem megfelelő arányban tartalmazó készítmények alkalmazása káros.

lótartás

•Növényi nyálkaanyagok. A bolhamag útifű maghéja (psyllium) rostpótló, térfogatnövelő és a bélsár állagát szabályozó hashajtó. Víz-, sav- és homokmegkötő képessége miatt egyes emésztőrendszeri gyulladások, víz- és savtöbblettel járó betegségek kiegészítő kezelésére, a bélsár állagának javítására, a bélflóra támogatására, a vércukorszint szabályozására, valamint a bél elhomokosodásának megelőzésére alkalmazható. Tartós etetése hozzájárulhat a lusta bél szindróma kialakulásához (ennek elkerülésére a terápiás dózis kúraszerű etetése javasolt). Túladagolása puffadást, hasmenést okozhat. Gátolhatja egyes táplálóanyagok (pl. kalcium, vas, cink, B12-vitamin) felszívódását, ezért tartós etetése ezek hiányához vezethet. Gátolja az egyidejűleg szájon át adagolt gyógyszerek (pl. digoxin, szalicilátok, nitrofurantoin) és egyéb gyógynövények felszívódását (2-3 órás várakozási idővel etethető).

Forrás: Pegazus

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: