H.M.: Inspirált-e valami műalkotásra a méhészet, a kaptár csodálatos világa?
TJ.I.: Ha most azt mondanám, hogy igen, akkor az erőltetett lenne. Konkrétan a méhek által inspirált művem nincs. De az biztos, hogy nagyon sok erőt képes adni a méhészet ezen a szinten, melyen ezt én művelem.
H.M. Hogyan néz ki a méhészeti éved, milyen kaptártípussal méhészkedsz?
T.J.I.: Az itt szokványos Dadant-Blatt méretű kereteim vannak. Februárban, márciusban felmérem a családokat, aztán amikor az idő engedi, a gyengébbeket vagy az anyátlanokat egyesítem, hogy legyen 38-40 ütőképes családom. Február közepén, végén beadom a „pogácsát”, a cukorlepényt, hogy erősödjenek. Tavasszal repce mézel a környékünkön, majd akác, ami idén nem nagyon sikerült, és utána pedig a hársig nagymennyiségben nyílik a környéken a kakukkfű. A hárs a különböző domborzati szinteken egymás után virágzik. Körülbelül másfél hónapig tart felénk a hársmézhordás.
H.M.: Nem vándorolsz?
T.J.I: Nem merek. Sok a méhlopás. Ott kellene akkor lennem a méhek mellett, és ezt nem tudnám megoldani. Persze nem lenne rossz, mert van olyan időszak, amikor etetésre kényszerülök a hordásmentesség miatt.
H.M.: Atka ellen hogyan védekezel?
T.J.I.: Amitrázt ködölök, illetve a nálunk közismert varrachet-et használom. Idén elképesztő mennyiségben hullott az atka. Szinte érthetetlen módon.
H.M.: Nagyon sok méhész ezt tapasztalja idehaza is, és ahogy a nemzetközi méhészfórumokat figyelem, világszerte. Az okát nem igazán tudjuk. Sokan ezt a helytelen atkakezeléssel, nem megfelelő szertárolási módszerekkel indokolják. Ez persze nagyon hihetően hangzik, de nem hiszem, hogy az egész világon erről lenne szó. Szerintem valami más is történik épp, amit nem tudunk megmagyarázni egyelőre.
H.M.: Hogyan lettél mézlovag?
T.J.I.: Kovács Attila, a szegedi Ambrózy mézlovagrend vezetője keresett meg. Akkoriban tárta fel a mézlovagrend Temesgyarmaton az Ambrózy kriptát, azt szerették volna, hogy legyen egy helyi méhész is a lovagok sorában. Azóta kapcsolatban vagyunk, és ez a kapcsolat barátsággá szövődött.
H.M.: Kedves Tajó, köszönöm a beszélgetést, és kívánom, hogy nagyon sok szép műalkotás szülessék a méhek közelében!
(Folytatjuk!)
Ajánljuk még: