0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Mik a cukorbetegség jelei kutyáknál?

Ha a következő tüneteket észleli a kutyáján, azonnal forduljon állatorvoshoz! Nem száz százalékig biztos, hogy cukorbeteg, de valószínű, hogy valami gond van, ezért mindenképp jobb tisztázni a dolgot mielőbb.

A cukorbetegség a kutyáknál is gyakran előforduló jelenség, ami az életük bármely szakaszában kialakulhat. Ez egy olyan kórkép, amit az inzulin hiánya, vagy hozzáférési zavara miatt kialakuló emelkedett vércukorszint jellemez. Nagyon gyakran krónikus hasnyálmirigy-gyulladás előzi meg, de okozhatja genetikai hajlam, Cushing-kór, magas zsírtartalmú étrend, elhízás is.

A cukorbetegség kezelés nélkül -ahogy az embernél is- életveszélyes, kezelés mellett azonban egész jó esélyei vannak a kutyusnak a közel normális életre. Nézzük is a felismerést segítő, legelső jeleket:

Fokozódik a vizeletürítések száma

Fontos jelzés, amit feltétlenül komolyan kell venni, és kivizsgáltatni az okát, mivel a cukorbetegség mellett például máj-, és vesebetegségek miatt is sűrűbben járhat pipilni a kutyus.

Fokozott szomjúság

Ez részben az előző problémából adódik, hiszen a nagy mennyiségű vízveszteség (a cukor rengeteg vizet von magához) hatalmas, kielégíthetetlen szomjúságot eredményez. A félreértések elkerülése miatt le kell szögezni, hogy nem a sok ivás miatt jár gyakrabban üríteni a kutya, minden az „eltévedt” cukor miatt van. Vizet megtagadni tőle semmi esetre sem szabad, mert ha nem áll rendelkezésére elegendő ivóvíz, megnövekszik a számos komplikációval járó kiszáradás esélye, amivel tovább súlyosbodna az állapota.

Fokozott étvágy

Mivel a bevitt cukor az inzulin hiánya miatt nem tud hasznosulni, nem jut be a sejtekbe, a sejtek éheznek. Aztán bízva abban, hogy végre „jóllakhatnak” újból, és újból kiadják a parancsot az evésre. Hiába van jelen tehát a táplálék a szervezetben, az mégis éhezik, ezért próbál meg folyton evésre motiválni.

Fotó: Annabel_P, Pixabay

Fogyás

Ez egy szintén nagyon árulkodó jel. Ha egy kutya rendes étvágy és evés mellett fogy, és csak fogy, ott lennie kell valaminek a háttérben. Cukorbetegség esetében az történik, hogy mivel nincs kéznél az az inzulin, ami betessékelné a sejtekbe a cukrokat, a szervezetnek a tartalékaihoz kell fordulnia. Nemcsak arról van itt szó, hogy a sejtek nem szeretnek koplalni, hanem, hogy vannak olyan preferált szervek (például az agy, a szív, vagy a máj), amelyek életbevágóan fontosak, amelyek nem tolerálhatják az energiautánpótlás elmaradását. A szervezet azért, hogy energiához juttassa őket, a másodlagos szerveihez fordul, és elkezdi lebontani az izmokat, elégetni a zsírszöveteit.

Ez a reakció egy kis haladékot biztosít az élőlénynek, de semmi több. Olyan, mint egy tűzjelző, harsog, hogy felfigyeljünk a veszélyre.

kóbor kutyaLetargia

A sejtek, szövetek, szervek éhezése miatt a test nem tud aktívan, életvidáman viselkedni, épp csak vegetál. Azt bizonyára mindenki sejti, hogy ha egy kutya elveszti az érdeklődését a sétálás, bolondozás, és játék iránt, akkor szenved valamitől. Hogy ez akut, krónikus, enyhe, vagy életveszélyes, azt helyesebb, ha az állatorvos állapítja meg. A magas vércukorszint megzavarja az elektrolitegyensúlyt, ami miatt az idegek működésében is fennakadások lesznek. Az izmok elgyengülése következtében pedig természetes, hogy kevesebbet kíván mozogni, és még az is nehezére esik.

Szürkehályog

A cukorbetegségben szenvedő kutyák 80%-ánál -kinél hamarabb, kinél kicsit később- szürkehályog alakul ki, ami idővel rontja az életminőséget, és akár teljes vaksághoz is vezethet.

A cukorbetegség bizony kutyáinkat sem kíméli, de ha már megtörtént a baj, jó, ha minél hamarabb tudunk róla, és elkezdjük kezelni. Ha kutyánk a fenti tüneteket produkálja, érdemes haladéktalanul  felkeresni az orvosát, mert a cukorbetegség kezelés nélkül végzetes lesz számára.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: