A sünök csak mennek az orruk után: egy éjszaka alatt több kilométert is bebarangolhatnak élelem után kutatva. A telekhatárokkal nem sokat foglalkoznak, ahova be tudnak furakodni, oda betérnek. A kerítéssel őrzött területek kimaradnak, így csökken a „vadászterületük”. Ám ez olykor még jól is jöhet, például, ha kutyák vannak a túloldalon. Azok a kertek, melyekben rovarirtókat, illetve csigaölő szereket használnak, életveszélyesek számukra.
Etetés okosan
A sünök általában tudják, hogy mi jó nekik, és csak azt eszik meg ami ínyükre való. Az éhség azonban meg is zavarhatja őket. A legfontosabb, hogy tejet semmilyen formában ne kínáljunk nekik! A kenyérféléket is jobb elkerülni.
Ezek mellé feltétlenül biztosítsunk tiszta vizet is egy alacsony tálkában.
Sünkuckó létesítés
Nyáron nincs nagy gondjuk a kuckóépítésre, alkalmi szálláshelyeken, napközben cserjék alatt húzzák meg magukat. A télre viszont már sokkal alaposabban felkészülnek. Ősszel elkezdik felderíteni a lehetőségeket.
A kert nyugodt sarkában természetvédelmi farakást is készíthetünk, mely kizárólag állatvédelmi célokat szolgál. A komposztáló aljába is készíthetünk egy kis labirintust, oda jó eséllyel betalálnak.
Ha építkezni van kedvünk
Először is keressünk egy csendes, nyugodt, védett, árnyas helyet. Az építkezéshez használhatunk téglákat, farönk darabokat, nagyobb kaspót. A lényeg, hogy legyen kellően stabil (ne dőljön össze, ne guruljon szét), biztonságos (ne legyen könnyen hozzáférhető kutyáknak, macskáknak, rókáknak, stb.), és vízhatlan (ne ázzon be).
Egy kis barkácstehetséggel helyes süngarázst fabrikálhatunk deszkákból, amihez a ide kattintva láthatunk inspirációt. A kibéleléshez száraz avart, szénát, szalmát használhatunk. Jó ötlet a bejárat környékén is hagyni belőle, hátha a kis bérlő még alakítana a berendezésen, esetleg nem találja eléggé melegnek vagy kényelmesnek.
A szerencsétlenségek elkerülése végett
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a fák alatt összegereblyézett levélkupacok mennyire csábítóak a süniknek, hogy egy kissé összegömbölyödjenek a fárasztó, élelem utáni kutatást követően, esetleg bevackolják magukat télre. Ha csak ideiglenesen gyűjtjük össze az avart, a további feldolgozás előtt óvatosan vizsgáljuk át a kupacot, ellenőrzés nélkül semmiképp se gyújtsuk fel.
Ha kutyamentes kertünkbe bejárást biztosítunk, amivel harcolunk az élőhelyek töredezettsége ellen. Ha hagyunk egy vadabb részt a kertben, ahol magasabbra nőhet a fű, hogy több rovart vonzzon. Ha nem használunk sünökre veszélyes vegyszereket, rovarirtókat. Ha a fűnyírást fényes nappal végezzük és előtte átnézzük a területet. Ha a kerti tavak partját sekélyre formázzuk, lépcsőt, vagy rámpát illesztünk hozzá, hogy ki tudjanak mászni, ha esetleg beleesnének. Ha farakást, vagy sünkuckót készítünk. Ha aszály idején, vagy télen (amikor felébrednek) kiteszünk némi élelmet és vizet a sünöknek. Ha kellő gondossággal kezeljük az avarkupacokat. Ha segítünk egy beteg vagy bajba jutott állatkán. Ha ezeket elvégeztük, megtettünk szinte mindent, amit emberileg lehetséges.
Ez is érdekelheti: