0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. november 12.

Borzas magyar tyúk – egy fodrostollú ritkaság

A baromfifélék tollmódosulása nem számít ritkának. Ha az ilyen mutáció életképes és tetszetős, a tenyésztők általában szaporítani kezdik az új küllemű madarat.
Növendék kendermagos kakas
Növendék kendermagos kakas
Fotó: Bibók János

Az eredmény szépen érik, a mai állomány már sokkal jobb, mint a kiinduláskor. Most 60-70 egyedet tart, aminek kb. a fele borzas. Ami lassítja a haladást, az az eltérő színekben zajló tenyésztés, mivel a gyorsabb haladáshoz igen nagy állománynagyság és szín szerint fenntartott vonalak kellenének.

Az érdeklődés így is nagy lenne a borzasokra, de János tapasztalata, hogy sajnos még mindig sokan megpróbálják tisztán, borzast borzassal párosítva továbbtenyészteni a tyúkokat, így pedig előjönnek a problémák.

Aki ezzel a tollváltozattal szeretne foglalkozni, annak meg kell értenie és el kell fogadnia, hogy tisztán nem érdemes szaporítani. Rossz tapasztalata még, hogy sokan anyagi haszon miatt szeretnének ezzel a típussal foglalkozni, ott pedig sajnos nemigen valósul meg a szelekció, mert ugye minden állat tenyészállat, kár lenne kiszelektálni. Ez a szemlélet pedig nagyon káros a szakszerű tenyésztés szempontjából.

10 hetes fehér borzas kakas
10 hetes fehér borzas kakas
Fotó: Bibók János

Tartása megegyezik az átlagos háztáji baromfiéval, természetesen ehhez a feltételeknek meg kell lenniük: megfelelő méretű hely, kifutóval, teljes értékű táp, a megfelelő kiegészítőkkel. Egyre kell figyelni, a borzas tollazat kevésbé esőálló, mint a normál toll, és nehezebben szárad.

A borzas toll már 3-4 napos korban látható, így könnyű megkülönböztetni ezeket a csibéket a normál tollúaktól.

Akinek tetszik a borzas tollazat, és szeretne a ház körül egy strapabíró, nem kényes tyúkállományt, a leírtak ismeretében vágjon bele a tartásba. Ha van már otthon egy jól bevált állomány, és csak a fordos tollat szeretnénk bevinni, ott elég lehet egy borzas kakas beszerzése, hogy a következő keléskor lássuk az eredményt.


A borzas tollazatról

Bal oldalon normál, jobb oldalon borzas toll
Bal oldalon normál, jobb oldalon borzas toll

A borzas tollalakulás genetikailag domináns mutáció, mely különböző tyúkfajtáknál fordul elő. Nemzetközi genetikai jelölése „F” (Frizzled).

Tisztán tenyésztve testméretcsökkenés, illetve egyéb tollhibák léphetnek fel.

Ennek ellenére van két fajta, amit tisztán tenyésztenek: a törpe borzastyúk, mint díszbaromfi, illetve az Európa-standardban szerepel normál testméretű fajtaként a német borzas tyúk, mint elfogadott fajta, ami viszont nem azonos a cikkünkben ismertetett borzas magyar tyúkkal. (Valószínűleg több génmódosulás létezik, ami hasonló borzas kinézetet okoz, ezért lehetséges más borzas fajta tiszta tenyésztése.)

A cikkben ismertetett borzas magyar tyúknál az evezőtollak egyenesek, a többi fedőtoll kifelé hajló, ezáltal hat borzasnak.

borzas toll genetikája

2 hetes fehér borzas jércecsibe
2 hetes fehér borzas jércecsibe

Mivel dominánsan öröklődő tulajdonság, a következő lehetséges utódokat kaphatjuk: ha két borzast párosítunk, a mendeli öröklődés szabályai szerint 1:2:1 arányban születnek tiszta borzas (nemkívánatos), borzas és normál tollú egyedek. (Fontos megjegyezni, az arány a papíron lehetséges verziókat mutatja, a valóságban előfordulhat csak fodros vagy csak sima tollú szaporulat is.)

Mivel a tiszta borzas példányok nem kívánatosak, érdemes a borzas x normál tollú párosítást alkalmazni.

Ebben az esetben 50 százalékban várhatóak a borzas, illetve a normál tollazatú utódok és elkerüljük a nemkívánatos homozigóta, borzas tollvariációt.

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: