Egyiptom az államadósság növekedésével, a devizahiánnyal és a tartós inflációval küzd. A kormány szerint a kenyértámogatási programja, amelynek végső soron a megszüntetésére törekszik, komoly megterhelést jelent a költségvetésben.
Az ellátó minisztérium legutóbbi terve szerint, amelyet szeptember végén mutattak be a pékeknek és molnároknak, 2025 áprilisától a kukoricalisztet 1:4 arányban kevernék búzaliszttel, így mintegy egymillió tonna búzát takaríthatnának meg.
Egyiptom a múltban búzahelyettesítési programokat vezetett be, miközben a nagyobb önellátásra törekedett. A kukoricát több éven át használták két évtizeddel ezelőtt, mielőtt az iparági csoportok kampánya arra késztette a kormányt, hogy hagyjon fel vele.
Az LSEG adatai szerint az orosz búza, amelyre Egyiptom nagyban támaszkodik, a jelenlegi piaci áron körülbelül 220 dollárba kerül tonnánként (79.650 Ft/t), míg a kukorica tonnánkénti ára körülbelül 200 dollár (72.400 Ft/t).
Az egyiptomi ellátási minisztériumnak évente körülbelül 8,25 millió tonna búzára van szüksége ahhoz, hogy a támogatott kenyeret több mint 70 millió egyiptomi számára tegye elérhetővé a 2024–2025-ös költségvetés szerint. Mintegy 3,5 millió tonnát helyben szereznek be, a fennmaradó részt importálják.
Egyiptom a világ egyik legnagyobb búzaimportőre, az állam évente körülbelül 104 milliárd egyiptomi fontot (760 milliárd forintot) költ importra, nagyrészt Oroszországból.