Minden év október 16-én tartjuk a kenyér világnapját – az élelmezési világnappal egy napon. Hazánkban átlagosan évi 50 kg kenyeret fogyasztunk fejenként, emellett pedig egyre többen vannak, akik otthon készítik el a pékárut. A világnap alkalmából ma megosztjuk a British Heart Foundation 6 tippjét, hogy te is tökéletesre fejleszthesd kenyérsütési technikádat.
Tárold megfelelően az élesztőt
Ha kovász helyett élesztővel készítesz kenyeret, figyelj arra, hogy ne járjon le szavatossága.
Utóbbit mindig tartsd hűtőszekrényben, ha pedig túl sok maradna belőle, le is fagyaszthatod, legfeljebb 3 hónapra.
Óvatosan a sóval
A házi kenyér azért is előnyös egészségünkre nézve, mert a boltival ellentétben nincs tele sóval. Feltéve, ha követjük a receptet, és csak annyit adunk hozzá, amennyi a leírásban szerepel! Sőt, az is lehet, hogy kevesebb is elég, így ne félj kísérletezni. A túlzott sófogyasztás magas vérnyomást eredményezhet, így érdemes ott spórolni a bevitt mennyiséggel, ahol csak tudunk.
Légy türelemmel
Úgy kapjuk a legjobb tésztát, ha hagyjuk megkelni – ehhez pedig idő kell.
Vagy próbáld ki a szuperegyszerű és gyors szódabikarbónás kenyeret.
Ne legyen túl forró a víz
Túl magas hőmérsékleten elpusztulnak az élesztőgombák, ezért nem szabad a tésztát nagyon meleg helyen tartani. A felhasznált víz hőmérséklete is inkább szobahőmérsékletű legyen.
Adj hozzá C-vitamint
Ez kifejezetten jól jöhet, ha teljes kiőrlésű kenyeret készítesz, mivel az általában nehezebben kel meg. Használhatsz C-vitaminport, összetörhetsz egy vitaminkapszulát és szórhatsz abból egy keveset a tésztába, de egy kis citromlével is működik.
Ne keleszd túl sokáig
Az, hogy mennyi idő alatt kel meg a tészta, függ a recepttől és a szoba hőmérsékletétől is. Ám általánosságba véve elmondható, hogy nagyjából 1-1,5 órával kell számolni. Vigyázz, ha viszont túl sokáig keleszted, ismét lapos lesz a tészta!