0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Erdő-Mező patikája

A Kauten Etnobotanikai Alapítvány, mint közhasznú szervezet a székhelyén, Kétegyházán található ingatlanán egy növények feldolgozására alkalmas üzemi kisgépegyüttest hozott létre.

A Vidékfejlesztési Program és a helyi LEADER egyesület révén az innovációs és ismeretterjesztő munka olyan forráshoz jutott hozzá, amely kiszélesítheti a lehetőségeiket a térségben. Nemcsak az alapítvány gyarapodott eszközökkel, de Békés megye is tudásbázissal. Az alapítvány kétegyházi székhelyén feldolgozóüzemi kisgépegyüttest hozott létre.

A Kauten Alapítvány azzal a céllal jött létre, hogy növények felhasználásán alapuló különleges népi gyógyászati recepteket gyűjtsön a világ minden tájáról.

A mai iparosodott világunkban, ahol élelmiszereinket is iparszerűen állítják elő, egyre fontosabb, hogy ezeket a napjainkban már néprajzi relikviaszámba menő különleges recepteket megőrizzük az utókornak.

Az alapítvány kétegyházi székhelyén feldolgozóüzemi kisgépegyüttest hozott létre
Az alapítvány kétegyházi székhelyén feldolgozóüzemi kisgépegyüttest hozott létre
Aszalógép
Aszalógép

A névadó Kauten Mihály (1837– 1902) lelkész volt, aki a tuberkulózist tapasztalati úton előállított fenyőkivonatával gyógyította, már akkor, amikor e betegségnek az okát még nem ismerték. Később Robert Koch írta le pontosan a betegséget és a kórokozót, ám példaértékűnek tekinthető, hogy valaki a növények gyógyító erejét használva egy ismeretlen betegség ellen szállt sikerrel harcba – ezért választották az alapítvány névadójának. A Kauten Mihály Etnobotanikai és Népi Gyógyászati Közhasznú Alapítvány fő célja néprajzi adatok gyűjtése a világ különböző tájain élő, és ezelőtt élt népcsoportok különleges és gyógyászati célú növényi eredetű anyagainak felhasználásával kapcsolatban.

Daráló és magozó-passzírozó gép
Daráló és magozó-passzírozó gép
Olyan gyógyreceptek, növényi alapú különleges ételek, italok, kozmetikumok, tartósítási technikák ma már a feledés homályába vesző ismereteit kutatják, gyűjtik össze és teszik közkinccsé, melyek a ma embere számára is érdekesek és hasznosak lehetnek.

Kísérleteket végeznek vadon élő, ökonómiai és etnobotanikai szempontból jelentős növények kertészeti termesztésbe vonásának lehetőségeiről, különös tekintettel a gyógycélú és fűszerezésre használható növényekre.

A pasztörizáló kád és vezérlőpanele
A pasztörizáló kád és vezérlőpanele

A Széchenyi 2020 Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alaphoz benyújtott és ott támogatásban részesült projekt keretében kisüzemi növényfeldolgozó gépeket tudtak beszerezni. Az aszalógép (aszaláshoz, szárításhoz), a lepárló (illóolaj és hidrolátum készítéséhez), a magozógép (gyümölcsök mageltávolításához), a daráló (gyümölcsök, zöldségek darálásához) és a pasztőröző kád (szörpkészítéshez és más üvegben eltett termékek hőkezeléséhez) jól kiegészítik a már korábban megvásárolt eszközöket, a gyümölcsprést, kézi darálót, üstöt, koronadugózót és a zacskós csomagológépet.

A Kauten Etnobotanikai Alapítvány, mint közhasznú szervezet a székhelyén, Kétegyházán található ingatlanán egy feldolgozóüzemi kisgépegyüttest hozott létre, ahol a beszerzett eszközök az alapítvány receptgyűjtéssel kapcsolatos és ismeretterjesztő munkáját is segítik. Ezenfelül

célként fogalmazták meg, hogy a térségi termelőknek, helyi lakosságnak, civil szervezeteknek biztosítsák, hogy saját készítésű termékeket hozhassanak létre, hogy lehetőségük legyen a természetben bárki számára elérhető alapanyagok feldolgozására.
Aromatornyos lepárlókészülék hidrolátum- és illóolaj-készítéshez
Aromatornyos lepárlókészülék hidrolátum- és illóolaj-készítéshez
Díszcserjék és gyógynövények az alapítvány kertészetében
Díszcserjék és gyógynövények az alapítvány kertészetében

A támogatás keretében beszerzett drága eszközök az évnek csak bizonyos szakában használhatók, ezért ezeket nem éri meg családoknak megvásárolni, és anyagi helyzetük miatt a civil szervezetek, illetve őstermelők lehetőségei is korlátozottak. Az alapítvány célja ezzel a gépparkkal a térségi családokat segíteni, akik a kertjükben megtermelt vagy akár vadon gyűjtött növényi alapanyagokból ezen eszközök segítségével hatékonyabban állíthatnának elő tartósított termékeket (lekvár, szörp, herbatea-keverék, aszalvány, illóolaj, hidrolátum, félkész termékek: magozott gyümölcs, gyümölcspép, cefre, gyümölcslé).

A helyi őstermelők és magánszemélyek az így elkészített termékek révén őstermelői bevételhez is juthatnának. Olyan termékek jöhetnének létre, melyek alapanyagául a vadon termő növények szolgálnak.

A termékekalapanyagául
a vadon termő
növények
szolgálnak.
A termékek alapanyagául a vadon termő növények szolgálnak.

A támogatásból beszerzett gépek üzembe helyezése éppen arra az időszakra esett, amikor az infláció, és kiemelten az élelmiszer- infláció jelentősen megugrott hazánkban. A körülmények igen megnehezítették a projekt ezen időszakát, hiszen akik szerették volna feldolgozni a kertjükben termett gyümölcsöt, zöldséget vagy vadon termő növényekből készítettek volna valami kisüzemi, egyedi terméket, azok azzal szembesültek, hogy a szállítás és tartósítás önköltsége nagymértékben megemelkedett. Továbbá az értékesítés is kiszámíthatatlan volt, mert a vásárlóerő csökkent az infláció miatti életszínvonal-esés következtében.

A kistermelői termékek ára magasabb, mint a nagyüzemekben előállítottaké, és bár egyedi termékekről van szó, és az érdeklődés is meglenne irántuk, a fizetőképes kereslet csökkent.

A projekt jelenleg ott tart, hogy az alapítvány és önkéntes munkatársai használják ezeket az eszközöket, melyek nagy segítségükre vannak az összegyűjtött receptek kipróbálásában, tökéletesítésében. Azonban határozott célként fogalmazódik meg a környékről több őstermelő, érdeklődő család, civil szervezet bevonása, akik számára továbbra is nyitott a lehetőség, hogy ezeket az eszközöket térítésmentesen használják, de az említett körülmények miatt ezzel eddig még kevesen éltek.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság