Néhány szósz ugyanis jócskán feladja a leckét emésztőrendszerünknek. Ha ugyanis boltban vásároljuk, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a termék tele van adalékanyagokkal, sóval, ízfokozókkal, sőt még cukorral is.
Dr. Harsh Sheth, a SheFinds életmódportál dietetikusa osztotta meg, melyeket kerüljük el inkább.
Csípős szósz
Csípős szószba mártogathatunk chipset, kerülhet levesbe, szendvicsbe, de akár még a tojásételeket is meg lehet locsolni vele.
Ez kifejezetten rosszat tesz azoknak, akik hajlamosak gyomorégésre, esetleg refluxszal küzdenek. A dietetikus arra is felhívja a figyelmet, hogy a csípős szószok paprikáinak kapszaicin vegyülete a nyelőcsövet ellazíthatja, mely a sav visszaáramlását eredményezheti. A csípős szószok nagymennyiségű fogyasztása sokaknál gyomorgörcsöt, akár hasmenést is okozhat.
Barbecue szósz
Az Egyesült Államok nyári grillezéseinek kötelező eleme, melyben sütés előtt és akár még utána is bőven meghempergetik a húsokat. De nem csak kerti partikon kerül elő, sokan dobják fel vele például a hamburgerüket vagy mártogatják bele a nuggetset, a sült krumplit.
Már ezek alapján sem tűnik a legegészségesebbnek, pláne, ha hozzávesszük, hogy a bolti barbecue szósz ráadásul ultrafeldolgozott élelmiszernek minősül. Bőven tartalmaz adalékanyagokat, cukrokat – legtöbbször ráadásul magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, mely kifejezetten egészségtelen cukorforrás. Azt gondolhatjuk, egy kis barbecue szósszal még nem dobjuk meg annyira napi cukorbevitelünket, ám nagyon könnyen túlzásba vihetjük locsolását, cukrok és kalóriák sokaságát elfogyasztva. A cukor rossz hatással van a gyomor mikrobiomjára, hiszen elpusztítja annak jótékony baktériumait. Ez pedig hosszú távon akár emésztőrendszeri betegségekhez is vezethet.
Ha teheted, készíts inkább házi szószokat, például natúr joghurt és friss fűszerek felhasználásával – utóbbiak közül ráadásul több kifejezetten jó hatással van az emésztésre, úgy mint például a rozmaring, a petrezselyem, az oregánó, a citromfű vagy akár a menta.