A csípős élményért a paprikafélékben található kapszaicin felel. Ez a bioaktív vegyület ugyanis ingerli a szájunkban lévő hőérzékeny receptorokat, égető érzést vált ki.
Ám ha gyakran eszünk csípőset, azzal túlstimuláljuk a receptorokat, így azok alkalmazkodnak és kevésbé fogják érzékelni a kapszaicin hatását. Ennek eredményeképp pedig jobban bírjuk a „perzselő” ételeket.
Az, hogy valaki szereti-e a csípős ételeket, nem csak ízlés kérdése. Bizonyos kultúrák konyháját egyenesen meghatározza a csípős íz, így például a mexikói, az ázsiai, de akár még a közel-keleti ízekhez szokottak is nagyobb eséllyel vannak oda a csípős ételekért.
Néhány kutatás szerint még a szívnek is jót tesz, ha csípőset fogyasztunk. Ám mint mindig, most sem elhanyagolandó a mennyiség: ha túl gyakran eszünk pikáns ételeket, tapasztalhatunk kellemetlenségeket.
A Healthshots dietetikusa a csípős ételek 4 lehetséges mellékhatására hívta fel a figyelmet.
Gyomorégés
Míg kis mennyiségben jót tesz a gyomornak, ha túlzásba visszük, gyomorbántalmakat tapasztalhatunk. A csípősebb ételek gyomorégést idézhetnek elő, egy kutatás pedig hányingerkeltő, hasi fájdalmat okozó hatásaikra is felhívta a figyelmet.
Fejfájás
Ez a típusú fejfájás akkor tapasztalható, amikor hirtelen változás áll be a véráramlás folyamatában, mely hatással van az erekre.
Hízás
A csípős ételek jórészt húsos, zsíros fogások, melyekkel könnyen kalóriák sokaságát vihetjük be. Ilyen például az amerikaiak kedvenc Buffalo-csirkeszárnya, melyet cayenne borsos-vajas szósz fed. Vagy akár a mexikói enchilada, ami sajtot, húst, tortillát, tejfölt is tartalmaz, chipotle paprikával megbolondítva. A hagyományos, fűszeres indiai curry sem éppen diétás fogás, pláne, ha még naan kenyeret is fogyasztunk mellé.
Figyelj oda, hogy módjával fogyaszd a kalóriadús finomságokat!
Hasmenés
A csípős paprikák serkentik az emésztést, nagy mennyiségben fogyasztva akár hasmenést is okozhat fogyasztásuk. Enyhébb esetben pedig gyomorfájást.