0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Le akarják váltani az olajbogyót Olaszországban – ezt termeszthetik helyette

A felmelegedés, a szárazság és a növénybetegségek fokozódó veszélyt jelentenek a mezőgazdaságra Dél-Olaszországban. Egy volt távközlési menedzser által alapított startup úgy véli, megoldást talált: ez az Opuntia Ficus, vagyis a kaktuszfüge.

Andrea Ortenzi 20 évvel ezelőtt látta meg a kaktuszfüge lehetőségeit, amikor a Telecom Italiánál dolgozott Brazíliában, ahol széles körben használják állati takarmányként. Olaszországba visszatérve elkezdte keresni, hogyan lehetne megérzését üzleti lehetőséggé alakítani – olvasható a Reuters riportjában.

Forrás: Pixabay.com

Négy barátjával 2021-ben alapították meg Wakonda nevű cégüket, és földeket kezdtek vásárolni, hogy a növényt Puglia déli részén telepítsék, ahol a hagyományosan uralkodó olajfákat a Xylella nevű, rovarok által terjesztett betegség pusztította.

A növénybetegség okozta károkat az elmúlt években Olaszország egész déli szárazföldjén és a szigeteken visszatérő aszályok és szélsőséges időjárás súlyosbította, amely a szőlőtől kezdve a citrusfélékig sújtotta a termesztett növényeket.

Ortenzi meg van győződve arról, hogy a szívós és sokoldalú kaktuszfüge rendkívül jövedelmező megoldás lehet, amely számos termék, például üdítőitalok, liszt, állati takarmány és bioüzemanyag előállítására alkalmas.

Kaktuszfüge egy marokkói piacon

Az olasz üzletember messze nem az egyetlen, aki meglátta a növényben rejlő lehetőségeket, hiszen a kaktuszfüge termesztése világszerte egyre terjed a forró és száraz régiókban.

„Mint iparág, a kaktuszfüge termesztése meglehetősen gyorsan növekszik, különösen takarmányként és bioüzemanyag-forrásként” – mondta Makiko Taguchi, az ENSZ római székhelyű Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének mezőgazdasági tisztviselője.

A kaktuszfüge többféle felhasználása

A kaktusz ízletes gyümölcsöt termel, amelyet Latin-Amerika nagy részén és a Földközi-tenger térségében fogyasztanak, míg Mexikóban a kaktusz karját alkotó lapos, zöld párnákat használják.

Tunéziában, ahol a megművelt földek mintegy 12%-át borítja, az olajfák után a második helyen áll. A kaktuszfüge ott több ezer ember számára jelent jelentős bevételi forrást, különösen a gyümölcsöt szüretelő és értékesítő nők számára.

Brazíliában, ahol a világon a legnagyobb a termesztése, főként északkeleten termesztik takarmányozásra, míg Peruban és Chilében a cochineal nevű vörös festékanyag kinyerésére használják, amelyet az élelmiszer- és kozmetikai termékek előállításához használnak.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/Reuters

Magazin ajánló: