0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

Folytatódik idén a technológiai felzárkózás?

A 2024-es esztendőt gépforgalmazási szempontból konszolidált forgalom jellemezte.

A kép megtévesztő, hiszen a 2022/23-as évet vesszük viszonyítási alapnak, amikor nagyon jó hozamokat értek el a termelők, az éppen futó digitalizációs pályázat révén pedig rengeteg állami támogatás és forrás volt elérhető. Szintén meghatározó volt, hogy az orosz–ukrán háború okozta gazdasági folyamatok és a beáramló ukrán gabona sem éreztették még erőteljesen a hatásukat. Ezek alapján a tavaly­előtti üzleti időszak átlagon felüli eredményeket hozott, ez torzítja a viszonyítást.

Reméljük, hogy a 2025-ös év újra meghatározó lesz a gazdáknál, akik a siker kulcsát a modern eszközök üzembe állításában és az ezekre épített fenntartható művelési módszerekben látják majd.

Különösen azért, mert az egyre inkább rövidülő mezőgazdasági időablakok ezt követelik. A visszatérő jelentős állami támogatások és a kedvező pályázati környezet is hozzájárul a mezőgazdaság technológiai fejlesztéséhez, a szabályzó szervek is tudatában vannak az ágazat stratégiai jelentőségének. Gazdák és gépforgalmazók bizakodva várják az ÁTK (Állattartó­telepek korszerűsítése) és a digitalizációs pályázat eredményhirdetését. Összességében azt mondhatom, bízunk benne, hogy sikeres évnek nézünk elébe.

A versenyképesen gazdálkodók az automatizálásra, korszerű technológiák beépítésére összpontosítanak, ugyanakkor nem biztos, hogy ezek az automatizált technológiák jelentik a jövőt; inkább a precíziós gazdálkodás kínálta vonal megoldásai lehetnek meghatározóak.

Az RTK korrekciós technológia révén pontosabb vetés, talajművelés és gazdálkodás valósítható meg, bár ezekkel jelenleg a humán munkaerő képességei emelhetők új szintre, nem a robotok teljesítménye. Ebbe az egyenletbe beszállnak a mezőgazdasági felhasználású drónok is, amelyek használatával nemcsak hatékonyan feltérképezhetőek gazdálkodási területeink, de a növényvédelem és a tápanyaggazdálkodás terén is sikerrel alkalmazhatóak.

traktor gépesítés
Fotó: MMG/Csatlós Norbert

Iparági szereplőkként felelősséget kell vállalnunk az utánpótlásképzésben, nagy hangsúlyt kell fektetnünk arra, hogy a jövő szakemberei számára biztosítsuk az új eszközök használatához szükséges elméleti és gyakorlati tudást. Ha hozzáértő kezek használják ezeket az eszközöket, akkor kifejezetten hatékonyan lehet alkalmazni a technológiai innovációkat. Örvendetes, hogy az elmúlt években számos szakmérnök végzett felnőttképzés keretében is, ugyanis tudás nélkül nem lehet jövőt építeni.

Büszkén mondhatjuk, hogy

a magyar mezőgazdaság gépesítési szempontból versenyképes, ugyanakkor rejlenek benne további kihívások és lehetőségek is, például a közepes méretű gazdaságok gépesítettségi arányának növelése terén.

Ennek elérésében kiemelt szerepet kap az állami támogatások megléte a kis-, közepes- és nagyméretű gazdaságok esetében, mi több, a kedvezményes finanszírozási konstrukciók is segítik a megvalósítást.

Az agrárium szempontjából lényeges a feldolgozóipar gépesítettségi szintje is, s annak fejlesztése: nem mindegy, hogy az általunk előállított javakat alapanyagként értékesítjük, vagy nagyobb hozzáadott értékkel, ezzel jobb piaci pozíciót kiharcolva. A gépesítés és a technológiai beruházások jelentik az utat a nagyobb hozzáadott érték előállításához, legyen szó húsiparról, tejiparról vagy bármely növény feldolgozását igénylő folyamatról.

öntözés technológia gépesítés
Illusztráció
Fotó: MMG archív
A magyar mezőgazdaságnak az öntözéstechnológia korszerűsítését is előtérbe kell helyeznie.

A jelenlegi klimatikus viszonyok tapasztalataiból kiindulva a meglévő csatornahálózat bővítésére és korszerűsítésére van szükség. Például az arra alkalmas területek öntözésére kiemelt figyelmet kell fordítanunk: ez nemcsak a termőképesség megtartására irányul, hanem élelmiszer-biztonsági kérdés is a jövőre nézve. Ha a víz rendelkezésre áll, akkor az öntözés modern technológiai berendezéseit a gépkereskedők szállítani tudják a magyar gazdáknak, viszont a beruházások mellett a vetésforgók okos beállítása is szükséges a sikerhez. A gépészet és az agronómia ezen a téren is csak okszerű, tudatosan felépített kombinációban működik.

Harsányi Zsolt
MEGFOSZ elnök

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: