0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Globális agrárrobotikai forradalom

A modern mezőgazdaságban a technológiai innovációk kulcsfontosságú szerepet játszanak a hatékonyság növelése és az aktuális kihívások leküzdése terén. A robotika nemcsak divat, hanem a mezőgazdaság jövője.

Az elmúlt években a robotika az agrárium fontos szegmensévé vált, számos területen kínálva megoldást a munkaerőhiányra, a precíziós gazdálkodásra és a fenntarthatóságra.

Fodor Zoltán, Dr. Bártfai Zoltán, Hajas Kristóf, Johann Oken az Agtech SUMMIT konferencián egyetértetek abban, hogy az agráriumban egyértelműen látszik, bármilyen fejlett is legyen egy technológia, az emberi tudás és szakértelem nélkülözhetetlen.

A NAK TechLab által szervezett kerekasztal-beszélgetésen a téma szakértői vitatták meg a mezőgazdasági robotika jelenlegi helyzetét, jövőbeli lehetőségeit és a témához kapcsolódó kihívásokat.

A helyzete és kihívásai

A Robotic Harvesting, LLC prototípusának következő fejlesztési lépése több komissiózó kar beépítése.

Johann Oken, az Evofarming Kft. alapító tulajdonosa – aki már számos európai uniós kutatási projektben vett részt – elmondta, a gyakorlatban már több területen is alkalmazzák a robotokat. A gyümölcsök és zöldségek betakarításánál a robotok képesek felismerni az érett termést, lekötni vagy levágni, majd gyűjtőedénybe helyezni. A szőlőtermesztésben a metszés, a zöldmunkák és a szüret bizonyos fázisai szintén robotizálhatók; a precíziós gyomirtás során a gépek képesek felismerni és szelektíven eltávolítani a gyomokat, minimalizálva a herbicidek használatát.

Az állattartás területén pedig a takarmányozásban, az istállók tisztításában, az állatok egészségügyi állapotának monitorozásában és a fejésben segítenek ezek az innovatív eszközök. Kihangsúlyozta, a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a mezőgazdaságban dolgozó szervezetek folyamatosan változnak, így a robotoknak rugalmasnak és adaptívnak kell lenniük.

„A mezőgazdasági környezet sokkal komplexebb és kiszámíthatatlanabb, mint egy gyár. A robotoknak alkalmazkodniuk kell az időjárás változásaihoz, a talajviszonyokhoz, a növények növekedéséhez” – mondta Oken.
A kanadai gyártású Nexus Robotics La Chèvre gyomláló robot csökkentheti a munkaerőköltségeket és a peszticidek használatát.

Hajas Kristóf, a Liszt-io alapítója, a mesterséges intelligencia szerepét emelte ki a mezőgazdasági robotikában. A gépi látás, az autonómia és a vezérléstechnika területén elért fejlesztéseknek köszönhetően a robotok egyre hatékonyabban tudják elvégezni a feladataikat. A Liszt-io például olyan MI-alapú rendszereket fejleszt, amelyek lehetővé teszik a drónok számára, hogy autonóm módon repüljenek a földek felett, felvételeket készítsenek, és elemezzék a növények állapotát.

A mesterséges intelligencia kulcsfontosságú a robotok számára, hogy „értelmezni” tudják a környezetüket, és önálló döntéseket hozzanak – mondta Hajas. – A költségek csökkentése és a megfizethetőség továbbra is fontos szempont a technológia elterjedése szempontjából. A célunk az, hogy olyan MI-alapú megoldásokat fejlesszünk, amelyek megfizethetőek a kisebb gazdaságok számára is – tette hozzá.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: