Ha kitörne a száj- és körömfájás Csehországban is, az érintett gazdaságok nem tudnának sem tejet, sem húst eladni, az állatállományt pedig le kellene ölni, ami hosszú időre megfosztaná őket bevételeiktől – mondta Karol Bednář, egy helyi szövetkezet, a „Mlékařské a hospodářské družstvo JIH” elnökségi tagja a ČTK hírügynökségnek.
A JIH szövetkezet 180 tejtermelőt tömörít, akik naponta 1,4 millió liter tejet szállítanak a feldolgozókhoz. A termelés több mint fele Németországba irányul exportra, a többi a cseh piacra kerül. Ez a mennyiség az országos tejtermelés 16%-át jelenti.
Bednář így fogalmazott:
Nem csak a marhák leölése a probléma – arra van biztosítás. A készpénzforgalom fog hiányozni. Az állomány újraépítése akár öt évig is eltarthat – és az öt évnyi folyamatos beruházást jelent.”
Szállítói kockázatok és megelőző intézkedések
A gazdák már most szigorú óvintézkedéseket vezettek be. Idegen járművek és személyek nem léphetnek be a telepre, az állatok csak a telepen kívül kerülnek fel- és lerakodásra. Ha mégis be kell hajtania egy járműnek, fertőtlenítő szőnyegen kell áthaladnia, és a személyzetnek is ezen keresztül kell belépnie. A látogatók védőruhát, kesztyűt és lábvédőt viselnek.