0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 21.

A szépség ára: miért kell még mindig szenvedniük állatoknak a kozmetikai ipar miatt?

Miközben az Európai Unió több mint egy évtizede betiltotta az állatkísérleteket a kozmetikai iparban, a globális piacon továbbra is jelen vannak olyan termékek, amelyek előállítása állati szenvedéssel jár.

A fogyasztói nyomás, az etikus márkák térnyerése és az alternatív tesztelési módszerek fejlődése ellenére még hosszú az út a valóban „kegyetlenségmentes” szépségipar felé. És hogy mi köze ennek Magyarországhoz? Több, mint hinnénk.

A szabályozás csak a kezdet volt kegyetlenségmentes

Az Európai Unió 2013-ban történelmet írt, amikor teljes körűen betiltotta a kozmetikai termékek és összetevők állatokon történő tesztelését, valamint az ilyen termékek forgalmazását is megtiltotta a tagállamokban.
Illusztráció: Freepik

Ez hatalmas lépés volt az állatjogok védelmében, és számos más ország – például India, Izrael vagy Új-Zéland – is követte a példát.

A szabályozás azonban csak az uniós piacra vonatkozik. Ha egy kozmetikai cég világszinten szeretne forgalmazni, olyan országok szabályainak is meg kell felelnie, ahol az állatkísérletek nemcsak megengedettek, hanem bizonyos esetekben kötelezőek is – ilyen volt sokáig Kína is, bár az utóbbi években enyhített a szabályozásán.

A „kegyetlenségmentes” címke nem mindig jelent védelmet

Sok fogyasztó úgy gondolja, hogy ha egy terméken szerepel a „cruelty free” azaz „állatkísérlet-mentes” megjelölés, akkor az adott márka teljes mértékben elutasítja az állatkísérleteket. Ez azonban nem mindig igaz.

A gond ott kezdődik, amikor egy cég például az EU-ban nem végez állatkísérleteket, de ugyanazokat a termékeket vagy összetevőket más piacokon – például Kínában – mégis tesztelteti, hogy beléphessen az adott országba.

Így a valóságban a cég nem teljesen „kegyetlenségmentes”, csak részben alkalmazza az etikus gyakorlatokat.

Miért van még mindig szükség állatkísérletekre?

A válasz összetett. Az egyik fő ok az új hatóanyagok bevezetése: ha egy kozmetikai cég új vegyületet kíván használni, akkor számos országban továbbra is előírás az állatokon történő biztonsági tesztelés. Ez különösen igaz azokra a területekre, ahol a hatóságok nem ismerik el az alternatív, állatmentes tesztelési módszereket – például in vitro (laboratóriumi sejttenyészeten végzett) vizsgálatokat vagy számítógépes modellezést.

További problémát jelent a szabályozások globális eltérése. Egy olyan termék, amely az EU-ban biztonságosnak minősül állatmentes teszteléssel is, más országokban nem biztos, hogy átmegy a biztonsági vizsgálatokon, emiatt a cégek gyakran kénytelenek „kettős rendszert” működtetni.
Illusztráció: Freepik
Forrás: magyarmezogazdasag.hu/euractiv.com

Magazin ajánló: