Nagy István agrárminiszter elmondta, Magyarország különleges természeti tőkével rendelkezik, mely kulturális, társadalmi és gazdasági szempontból is jelentőséggel bír. Ennek megőrzésében kulcsszerepe van a tíz nemzetipark-igazgatóságnak, amik fenntartása és fejlesztése a tárca alapvető feladata, egyszersmind kötelessége.
„Új struktúrát alakítunk ki a nemzeti parkokban, és bevezetjük a tájegységi modellt. Az átszervezéssel célunk, hogy az igazgatósági feladatellátás fókuszát a központokból a munkák megvalósulásának helyszínére, a tájegységekre helyezzük át.
Szavai szerint összesen 41 gyakorlati természetvédelmi kezelési feladatokat ellátó tájegység jön létre. Az új struktúrában kiemelt szerepük lesz a tájegységvezetőknek, emellett bővül a természetvédelmi őrök feladatköre is, akik esetében a szolgáltató és tanácsadó tevékenység az eddiginél nagyobb hangsúlyt kap.
Az új rendszer bevezetését indokolja a nemzetipark-igazgatóságok eredményeinek, illetve ellátott feladatinak nagyságrendi növekedése. Az igazgatóságok jelenleg 300 ezer hektár országos jelentőségű védett természeti terület vagyonkezelői: ennek felén mintegy 2 ezer gazdálkodó bevonásával, haszonbérleti szerződés útján biztosítják a területek megfelelő fenntartását, a 150 ezer hektárnyi kiemelten védett, speciális kezelést igénylő terület kezelését pedig maguk látják el.
Az igazgatóságok a többi közt természetvédelmi célú vadgazdálkodást is folytatnak a vadászati jogosultság alatt álló területeken – összesen 197 ezer hektáron. Az agrárminiszter hangsúlyozta, munkájuk révén 100 ezer hektáron javult az élőhelyek állapota, ez pedig – különösképp az éghajlatváltozás elleni küzdelem közepette – kiemelkedő eredménynek számít. „Ezt a tevékenységet folytatni kell. Éppen ezért
Elmondta azt is, hogy az eddigi fejlesztések révén az igazgatóságok által üzemeltetett ökoturisztikai létesítmények száma 276-ról 349-re emelkedett, mindez pedig hozzájárult ahhoz, hogy 2010 és 2020 között az éves regisztrált látogatók száma 1,3 millióról 1,6 millióra nőtt. Mindemellett növekedett az intézményrendszer működtetéséhez szükséges személyi állomány és büdzsé is: a nemzetipark-igazgatóságok éves költségvetése mindent összevetve 20 milliárd forint, a dolgozók száma 1372 fő.
„Ehhez igazodnia kell a szervezeti struktúrának is, mely reményeink szerint még nagyobb lendületet adhat az igazgatóságoknak, egyszersmind a hazai természetvédelemnek” – tette hozzá a tárcavezető, hangsúlyozva, hogy a cél, hogy még több ember ismerhesse meg a természet szépségét, s még eredményesebben őrizhessük meg eme kiemelkedő értékünket.