A Vasi-Hegyhát Natúrpark Vas vármegye délkeleti részén fekszik, mintegy 33 ezer hektáron. A natúrparkot a térség húsz települése hozta létre. Kiemelendő közülük a natúrpark kulturális és közigazgatási központja, az egykori megyeszékhely, Vasvár.

– A programok keretében szakemberek mérték fel a natúrpark szőlőhegyeit és épületeit, fejlesztési ötleteket dolgoztak ki turisztikai célú hasznosításukra, ami alapján pihenőpincét, tájházat, szálláshelyet vagy interaktív élménypincét alakítottak ki a szőlőhegyek présházaiban a tulajdonosaik. Amellett több körben tudásbővítő programokat szerveztünk és digitális anyagokat készítettünk a térség nagyjából húsz mikro-, kis- és középvállalkozása számára. A fejlesztés során osztrák partnerünkkel, a dél-burgenlandi Weinidylle Natúrparkkal közösen dolgoztunk ki határon átnyúló kínálatot, amihez többnyelvű honlapot és kiadványokat készítettünk. Ezeknek a projekteknek köszönhetően sokszor sikerült bekerülnünk a médiába. Már úgynevezett élményképzéseket is kidolgoztunk, amik az osztrák és a magyar résztvevők körében egyaránt nagy sikert arattak.
Rengeteg új workshopot és tanfolyamot kínál, amelyek szintén sikeresek a térségben élők és a távolabbról érkezők körében. Ezek hivatottak az értékőrző tevékenységet tudásbővítő táborok, néhány napos élményképzések során a látogatók számára átadni, velük megismertetni. Az „építs házat, művelj kertet, teremts jövőt vidéken” mottó jól mutatja, hogy a vasvári székhelyű Népfőiskola zászlajára tűzte azokat az értékeket, amik a Vasi-Hegyhát Natúrparkot is mozgatják, ami nem véletlen, hiszen tudatos építkezés jellemzi a térség fejlődését, amihez elengedhetetlen az effajta szinergia a szereplők között.

Debreczeniné Késmárky Flóra Kata kiemelte: a térség aprófalvas településszerkezetéből adódóan a falvak aktív kis közösségei néhol elszigetelten működnek, ezért mindenképpen fontos volt az a térségi összefogás, ami a natúrpark keretében csúcsosodott ki.
– A táj és az ember kapcsolata mindig is egymástól elválaszthatatlanul működött itt a Vasi-hegyháton, különösen fontos ennek a megtartása a mai rohanó világban.
Ennek kiemelkedő példája a Hegyháti Tájoló, ami a natúrpark értékőrző rendezvénye, és amit idén október 7–8-án tartunk hatodik alkalommal. Ilyenkor a települések szőlőhegyei megtelnek élettel. Van, ahol kulturális előadásokkal, zenével és tánccal, máshol gasztronómiával, túraútvonalakkal, vagy éppen ismeretterjesztő előadásokkal és műhelyekkel várják az érdeklődőket. Ráadásul lehetséges a helyszínek közötti átjárás, mert a közösség minden tagjának az az érdeke, hogy minél több helyszínt felfedezzenek a látogatóik.
A rendezvények közül érdemes kiemelni a közösségi gyümölcsésznapot, a faültetést, a szemétszedő akciókat, a gyerekek számára hirdetett rajzversenyeket, a helyi termékek vásárát, a natúrparki sétákat, amik mind-mind cselekvésre ösztönzik a natúrpark lakóit, és amik még sok tősgyökeres vasi-hegyhátinak is olyan tudást nyújtanak, amit nem ismertek.
Ennek eredményeként jöttek létre olyan szálláshelyek, ahol helyi termékekből lehet reggelit kérni vagy alapanyagokat rendelni, máskor rendezvények cateringjében jelennek meg a helyi termékek. Egyre nő a környék termelői piacain a forgalom, és olyan vendéglátóhelyek nyílnak, ahol helyi és környékbeli termelők finomságait kínálják, például a Jeli Arborétumnál nyitott Jeli’kát büfénél.

– A trendeknek megfelelően nálunk is érezhetően nő a kézműves termékek népszerűsége, aminek nagyon örülünk. 2021–2022-ben több kisebb akciót szerveztünk a „Vegyél helyit, egyél helyit, éld át a helyit” kampányunk keretében, ami nagy sikert aratott. A hétről hétre változó piaci körülmények és a gazdasági nehézségek sok vállalkozást bizonytalanságba sodortak. Emiatt szükségét érezzük, hogy egy asztalhoz ültessük egy-egy téma fontos szereplőit és a döntéshozókat. Mivel a natúrpark előkészítése is közösségek munkájának köszönhető, fontosnak tartjuk, hogy a közösség erejével találjunk választ bizonyos kérdésekre és megoldást egyes problémákra.
Bízunk benne, hogy a Vidékfejlesztési Program segítségével ezután is tudunk segíteni. Erre az évre azt tűztük ki legfőbb célként, hogy minél több emberrel megismertessük Vas megye második natúrparkját, és hogy elinduljunk a szelíd turizmus irányába, amivel szőlőhegyeink második virágkorukat élhetik.
A Vasi-Hegyhát Natúrpark alapjai már megszilárdultak, azonban az igazi munka csak nemrég indult be. Elkötelezetten dolgozunk azért, hogy ezt a kicsi, ám igen értékes térséget fenntarthatóan fejlesszük, értékeit megőrizzük, és megismertessük azokkal, akik szeretnék felfedezni a Vasi-Hegyhátat. Hisszük, hogy nem okozunk csalódást a hozzánk ellátogatóknak, sőt, talán még ahhoz is kedvet kapnak, hogy ideköltözzenek.