Balog Ferenc, a Viterra Hungary Kft. olajosmag-kereskedelmi vezetője Rádpusztán, a UPL Hungary Kft. és a Rapool Hungária Kft. repcetermesztési tanácskozásán beszélt a piaci kilátásokról.
Összehasonlításul érdemes felidézni 2018-at, amikor Európában kevés (16 millió tonna) volt a termés, itthon pedig sikerült elérni a 3,2 tonnás átlagtermést, így a repcét 380 euró körüli áron gond nélkül tudtuk értékesíteni. Most a tőzsdei ár 390 euró körül alakul, de időközben volt már 1000 euró is.
A 2019-es több mint 300 ezer hektárról 2021-re 200 ezer hektárra csökkent a repce vetésterülete. Egyrészt a szerkivonások nehezítették a termesztést, másrészt minden más szántóföldi növényt is jó áron lehetett értékesíteni. A tavalyi aszály miatt a termésátlag is alacsony lett, 2,5 tonna, ennek ellenére még mindig vannak hazai készletek.
A repceolajat biodízelnek értékesítik a gyártók, Magyarországon jellemzően nem használnak repceolajat a háztartások, hanem a napraforgóolajat preferálják.
Az idei kilátások tehát nem a legjobbak. Várhatóan meghaladja a 3 tonnát a hazai termésátlag, miközben Európában is 22 millió tonna repcére van kilátás. Ukrajna mindig is sok repcét termelt és exportált, az idén 3 millió tonna körüli európai szállításra lehet számítani. A háború azt befolyásolja, hogy tengeren vagy szárazföldön tudják szállítani az árut. Ha még messzebb tekintünk, a két legnagyobb repcetermelő állam, Kanada és Ausztrália is kimagasló termésre számít az idén, tehát világviszonylatban sok a repce. Befolyásolja a világpiacot Argentína is, ahol ugyan nem repcét, hanem szóját és napraforgót kínálnak nyomott áron, hogy kielégítsék az ország devizaigényét, érzékeltette az összefüggéseket Balog Ferenc.
Más a helyzet a napraforgóval, amit mind nagyobb területen termesztenek a gazdálkodók, az idén hivatalosan 714 ezer hektáron, de becslések szerint ennél több is lehet. A várható hozam 3 tonna körül alakul. Nőnek a feldolgozó kapacitások, körülbelül 2 millió tonna napraforgót tudunk feldolgozni hazánkban. Import eddig is volt, Romániából, Horvátországból és Szlovákiából érkezett napraforgó. Tavaly viszont rengeteg ukrán áru érkezett, aminek a minősége nagyrészt jó volt, csak néhány tételnél volt gond a növényvédőszer-szennyezéssel. Ez az import juttatta alapanyaghoz a hazai feldolgozókat, mert a belföldi termésátlag mindössze 2 tonna lett az aszály következtében.
A napraforgóolaj ára is hatalmas kiugrást mutatott a háború következtében, de mára visszaállt a 2900-ról 880 dollárra. Átszámítva tehát egy év alatt 700 ezer forinttal esett az ár, ami a felvásárlási árakra is hatással van, vagyis most 130 ezer forintért veszik a napraforgó tonnáját. Az ár tavaly elérte a 400 ezer forintot is, de aki további emelkedés reményében kivárt, sajnos pórul járt, mert bejött helyette az import.
figyelmeztetett Balog Ferenc. Most rengeteg napraforgó van még a hazai tárolókban.
Az említett folyamatokon kívül a háború menete, az ársapkák és az árfolyamok is befolyásolják majd az árakat.