Az éghajlatváltozás lassítására sok javaslat született, vendégszerzőink, Oláh Judit és Popp József az EU klímasemlegességi stratégiáját elemzik. A cikk első részében a modern világ energiafogyasztását tekintik át, a folytatásban a megújuló energiahordozókra való átállás helyzetét, a harmadik részben pedig az Európai Unió REPowerEU tervét ismertetik.
A Föld népességének növekedése mellett az emberiség életmódjának a változása (pl. urbanizáció, motorizáció) miatt folyamatosan nő az egy főre jutó átlagos energiafogyasztás. A fejlett országokban az energiahatékonyság javításával tudjuk mérsékelni ezt a folyamatot.
A megújuló erőforrások állandóan újratermelődő anyag- és energiaforrások, amelyek hozzájárulnak az energiaellátás biztonságának a javításához, a környezetterhelés, különösen a CO2-kibocsátás csökkentéséhez, a vidékfejlesztéshez és a nemzetközi kereskedelem bővítéséhez. A megújuló energiaforrások nagyobb arányú használata mellett az energiahatékonyság javítása és az energiatakarékosság is fontos szempont a fosszilis energiahordozók használatának a mérsékléséhez, ráadásul egyúttal csökkenteni lehet vele az energiaimport-függőségből származó politikai és gazdasági kockázatokat.