A SuperGround nevű finn startup vállalat az állati termékek maximális feldolgozását tűzte ki céljául, ezért aztán legutóbb csontból készült hústermékeket hoztak létre – írja a Euronews.
A koncepció elsőre még a legnagyobb húsimádók számára is furcsán hangozhat, ám a céget környezetbarát törekvések vezérlik. Azzal ugyanis, ha a csontokat is hasznosítják az állat feldolgozásakor,
Mindemellett kevesebb szemét és üvegházhatású gáz keletkezik.
Ugyanaz, csak izom helyett pikkelyből
„Hosszú ideje igyekszem összegyűjteni minél több élelmezéssel kapcsolatos problémát. A csontból, kemikáliák és enzimek nélkül előállított hús előállítása nagyjából nyolc éve volt már tervben” – nyilatkozta Santtu Vekkeli, a SuperGround alapítója a Euronews Green-nek.
Emellett a „húspaszta” könnyen vegyíthető a már létező, állati húsból készült termékekkel, úgy mint a csirkefalatokkal és különböző haltermékekkel, akár halrúddal.
Vekkeli elmondta, a fogyasztók nem akarnak változást érzékelni a megszokott ízekben, illatokban, textúrákban. Ám hajlandók elfogadni a receptúrák megváltoztatását, amennyiben az ugyanúgy a régi étkezési élményt és tápanyagtartalmat eredményezi.
A vállalat vezetője szerint innovatív találmányuk csaknem ugyanakkora mennyiségben tartalmaz fehérjét és zsírt, mint a hagyományos darált hús. Az általuk készített csirkefalatok legfeljebb 30%-os „csonthús” tartalommal bírnak, így aztán megszólalásig hasonlítanak íz, illat és állag szempontjából is a hagyományos nuggetsre. (Ide kattintva megtekinthetők a csontból készült csirkefalatok.)
Kisebb költség és karbonlábnyom
A kutatók úgy vélik, ezzel a módszerrel akár 70%-kal is több haszonra tudnak szert tenni a hústermelők, amellett, hogy jelentősen hozzájárulnak a klímavédelemhez. Ezért aztán az új technológia mellett a hústermelők számára a költséghatékonysággal is érvelnek.
Bármennyire is környezetbarátnak tűnik az ötlet, Jayson Lusk,
Ennélfogva fogyasztásuk érezhető, nagymértékű lépést nem jelent a fenntarthatóság jegyében, pusztán emiatt nem válik jobban fenntarthatóvá a húsfogyasztás. Ám azt is megjegyezte, ettől függetlenül a találmányt roppant érdekesnek találja.
Ez is érdekelheti:
Vegán hal: valóban egészségesebb lenne?
Már kapható a 3D nyomtatott vegán lazac: de van, aki megveszi?