0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Gasztronómiai orosz rulett: a világ hét legveszélyesebb élelmiszere

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikája szerint, a tavalyi évben 600 millió ember hunyt el mérgezésben szennyezett, rosszul előkészített, megfőzött vagy tárolt élelmiszerek, illetve emberi fogyasztásra alkalmatlan alapanyagok miatt.

3. San-nakji

polip A san-nakji egy hagyományos koreai étel, mely fő alapanyaga a hosszú karú polip (Octopus minor). Ritkán szervírozzák az egész polipot, legtöbbször csak a csápjait használják fel. Elkészítése során, a puhatestűt közvetlenül a tálalás előtt ölik meg, majd felszeletelik és nyersen, szezámolajjal meglocsolva teszik a vendég tányérjára. Húsa nem ártalmas az emberi szervezetre, ugyanakkor fogyasztása nagy veszéllyel jár. A polipnak rendkívül fejlett az idegrendszere, neuronjainak kétharmada a karok idegszálaiban található. Ennek következtében, a csápok még gyakran posztumusz, reflexszerűen mozognak, amikor a vacsora asztalra kerülnek.

Amennyiben az étkezők nem rágják meg őket rendesen, a szájpadlásra vagy a nyelőcső falára tapadhatnak és fulladást eredményezhetnek.

Átlagosan évente hat ember hal meg a san-nakji fogyasztása közben.

4. Hákarl

hákarl fogyasztásaAz északi népek ínyencségének számító hákarl, nem más, mint a grönlandi cápa (Somniosus microcephalus) erjesztett, sózott, nyers húsa. A tengeri ragadozó trimetilamin-oxid és húgysav tartalma miatt frissen rendkívül mérgező, bélpanaszokat, idegrendszeri zavarokat, nagy mennyiségben pedig halált okozhat. Létezik azonban egy eljárás, ami képes eltávolítani belőle a káros anyagokat. A főként Izlandon alkalmazott elkészítési mód során a lefejezett, kibelezett cápát egy kavicsos, homokba ásott gödörbe helyezik és mondjuk ki: hagyják rothadni, időjárástól függően 6-12 hétig. A folyamatnak viszont itt még koránt sincs vége. Az erjesztés után csíkokra vágják, sózzák és további 4-5 hónapig felakasztva szárítják a szabad levegőn. Modern, üzemi körülmények között, ez a művelet műanyag konténerekben, préseléssel történik.
A sárgás-barnás színű húst eladásra konzervben vagy vákuumcsomagolásban kínálják, nem véletlenül.

Erős, orrfacsaró, ammóniához hasonló szaga a legedzettebb gyomrokat is felforgatja és az íze sem éppen a legkellemesebb. A Hákarl kóstolást éppen emiatt egyfajta férfiasságot bizonyító bátorságpróbaként tartják számon.

5. Rebarbara

rebarbaraNem, nem kattintottál félre, még mindig a világ hét legveszélyesebb élelmiszeréről olvasol. A szegfűvirágok rendjébe tartozó rebarbarával (Rheum) már te is találkozhattál a piacon vagy a szupermarketben. Szárát – ami valójában a levélnyelv – gyakran alkalmazzák a gasztronómiában lekvárok, kompótok, desszertek, alkoholos italok hozzávalójaként, ízesítőjeként. A rózsaszínes zöldséggel viszont nem árt vigyázni.

Nagy, háromszög alakú levelei oxálsavat tartalmaznak, ami már kis dózisban is olyan kellemetlen mellékhatásokat okozhat, mint az égő torok és száj, hányinger, légzési nehézség vagy hasmenés. Nagyobb mennyiség akár végzetes is lehet.
rebarbara rózsaszín szára
Forrás: https://www.mirror.co.uk/news/world-news/seven-most-dangerous-foods-world-31956544

Magazin ajánló: