A baktérium, melyet a rizsen kívül akár tésztás étel is hordozhat, az emberi szervezetben hirtelen fellépő hányingert, hányást, hasmenést, hasi görcsöt okoz – hívta fel a figyelmet a News 18.
A tüneteket a hőálló méreganyagok okozzák, melyeket a baktérium spóraképzés során termel.
Néhány sajnálatos eset a közelmúltban nemzetközi visszhangot is keltett a közösségi média oldalakon, így Edwina Raj, az indiai Aster CMI Kórház Dietetikai Szakosztályának vezetője, valamint Dr. Lokesh L V, a SPARSH Kórház vezető gasztroenterológusa a fertőzés körüli edukáció témáját járja körül. Úgy vélik, a prevenció érdekében minél több emberrel kell megismertetni a betegség mivoltát.
Dr. Lokesh úgy fogalmazott:
Ha ezeket nem tartjuk be, nem megfelelő körülmények között készítjük el és tároljuk ételeinket, még egy olyan ártatlannak tűnő étel, mint a rizs is súlyos betegséget válthat ki. A Bacillus cereus baktérium ugyanis akkor szaporodik el, ha a főtt rizst szobahőmérsékleten tároljuk.”
Tiszta kezek
A baktériumok elpusztításának alapvető lépése, hogy kezeinket minden esetben tisztán tartsuk.
Ételtárolás
Az elkészítést követően két órán belül gondoskodjunk arról, hogy a főtt étel hűtőszekrénybe kerüljön. Így elkerülhetjük, hogy a baktérium szaporodásnak induljon.
Szavatosság
Mindig vegyük figyelembe az alapanyagokon feltüntetett lejárati dátumot. Figyeljünk rá, hogy a felirat ne kopjon le a csomagolásról.
Mennyiség
Kerüljük az indokolatlanul nagy mennyiségű étel készítését. Ez még fontosabb rizs, tészta és egyéb köretek esetében, hiszen, ha ezeket nem frissen fogyasztjuk, nő a megbetegedés kockázata.
Elkülönítés
Semmiképp ne érintkezzen nyers hús egyéb alapanyaggal, például friss zöldségekkel. Ez az alapanyagok vízzel történő tisztítása során különösen fontos.
Felmelegítés
A maradék ételt legalább 74 Celsius fokon melegítsük, hogy elpusztuljanak az esetleges baktériumok.
A szakemberek hangsúlyozták, ezek az eljárások döntő szerepet játszanak nem csak az otthonunkban, de a vendéglátóegységekben is.