6. Manióka
A manióka, más néven tápióka vagy kasszáva (Manihot esculenta) a kutyatejfélék családjába tartozó növénynemzettség. Ehető, gumós gyökere a világ negyedik legjelentősebb kalóriaforrása az emberiség számára a rizs, a cukor és a kukorica után. Eredetileg Közép- és Dél-Amerikából származik, de ma már világszerte termesztik. Közel 160 fajtája ismert. A gyökeréből keményítőlisztet állítanak elő, amelyet pudingok, levesek, mártások sűrítésre alkalmaznak leggyakrabban. A gumó azonban nem olyan ártalmatlan, mint amilyennek elsőre tűnik.
Ahhoz, hogy ezt eltávolítsák – különösen a keserű manióka esetében –, a gyökeret mossák, reszelik, préselik és hevítik. Az édes változatot elegendő megfőzni ahhoz, hogy biztonságosan fogyasztható legyen. Érdekesség, hogy a közép-amerikai maják a kasszávából kinyert méregbe mártották bele dárdáik, nyilaik hegyét, annak érdekében hogy még veszélyesebbé tegyék azokat.
7. Vörös vesebab
A mexikói chili con carne és az indiai konyha elidegeníthetetlen alapanyaga a vörös vesebab. A többi bab fajtánál magasabb arányban tartalmaz A-, D-, és E-vitaminokat, így fogyasztása lassítja a sejtek természetes öregedését és csökkenti a rák kialakulásának kockázatát. Nyers formában viszont nagy mennyiségű fitohemagglutinin is van benne. Ez a fehérje súlyos ételmérgezést okozhat, hatására a vörösvértestek összecsomósodhatnak.