0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Hatékonyabb munka a Väderstad-nál

A Väderstad-nál folyamatosan zajlanak a fejlesztések, idén várhatóan több idő jut arra, hogy jól előkészítve, átgondoltan hozzák piacra az újdonságokat

A tudásbázis bővíteni kell

Egy munkagép magasabb szintű automatizálásához óriási adathalmazra, információbázisra van szükség, amire az elmúlt évek pályázatának köszönhetően a gazdák már felkészültek. Eszköz oldalról rendelkezésre áll minden, a mai gépek már jóval többet tudnak, mint amit a gazdálkodó gondol róluk. Tehát a hardver rendben van, inkább a szoftver oldal, a tudásbázis, amit bővíteni kell hozzá, hogy felkészültek legyenek a gépüzemeltetők arra, mi mindent lehet kihozni ebből a technológiából. Van, aki nem hisz a precíziós gazdálkodásban, van, akinek olyanok a területi adottságai, hogy nincs is igazán szüksége arra, hogy menet közben változtassa a talajművelési intenzitást, a magmennyiséget, a műtrágya kijuttatást. Drága technológiáról van szó, lehet, hogy ez utóbbiak számára soha nem térülne meg. Ugyanakkor más szemszögből is meg kell vizsgálni, nem fogják-e évek múlva a támogatás feltételeként támasztani a precíziós gazdálkodást?

„Nem csak nálunk, hanem más versenytárs cégnél is azt hallottam, hogy a 2022-23-as évek igénybe vették az embereket. Most van lehetőség a finomhangolásra, jobban átgondolni olyan dolgokat, amire eddig nem jutott idő. Két év alatt eladtunk több mint 800 gépet, ami nagyon lekötötte a kollégáinkat. Két év garanciát adunk minden eszközre, miközben kevés idő jutott a fizetőszervizre, holott lenne rá igény a gazdaságokban.” – mutatott rá az ügyvezető, hogy a gazdálkodásban sok új irányzat indult el az elmúlt években, ezekre is oda kell figyelni.

Regeneratív gazdálkodás

Fel kell mérni, hova tudják pozícionálni a gépeinket. Érdekes terület a regeneratív gazdálkodás, amit most fölkaptak, de a szakember véleménye szerint nem lesz „tömegjelenség” az országban.

„A Vaderstad régió felelőseként Szlovákia, Csehország, Románia, Bulgária, Horvátország, Szerbia, Szlovénia tartozik hozzám. Nagy potenciál rejlik az új piacok nyitásában. A legtöbb környező országban importőrök dolgoznak, eltérő a felállás, mint nálunk és Szerbiában, ahol leányvállalatok működnek. Más megközelítést igényel, mint amit több mint húsz éve Magyarországon képviselünk, mások a munkamódszerek, az elvárások. A piacok között is jelentős különbségek mutatkoznak, Románia jelentős agrárország, ahol adottak a lehetőségek, akárcsak Szerbiában, ahol 6 éve alapítottunk önálló leányvállalatot. A többi országban igyekszünk tartani a pozíciónkat, de a piaci verseny erős. Szerencsére nagyon jó importőreink vannak, jó lefedettséggel dolgoznak.” – fogalmazta meg tapasztalatát dr. Kalmár Tibor. A régiós átszervezés egyik célja, hogy jobb legyen az egymás közötti kommunikáció. Úgy dolgoztak az elmúlt 10-15 évben, hogy alig volt információcsere az országok között, pedig nagyon sokat lehet tanulni egymástól, közösen hatékonyabbá tehető a munka.

Forrás: magyarmezogazdasag