0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 19.

Első éves méhész emlékei, tapasztalatai – Visszatekintés

A 2023-as év volt az első teljes szezonom a méheimmel, cikkem ennek az évnek az összegzéséről szól.
méh, méhek, kaptár
1. kép

Miután az év első napján már kirepültek a méheim, így elkönyveltem magamban a veszteséget. Innentől fogva a kirepülések rendszeressé váltak. Számomra meglepetés volt, hogy néha virágporral megrakott méhek is tértek vissza. Szerencsére a tartalékaik kitartottak, de azért februártól már etettem is őket.

Március elején bontottam kaptárt. A teleltetés jól sikerült, zárt és nyitott fiasítás, herefiasítás egyaránt megtalálható volt (1. és 2. kép).

Az anyákat is könnyen megleltem, mézzel teli keret is volt a kaptárakban. Hatalmas eredményként könyveltem el magamban a tapasztaltakat. Ez volt 2023-as év első hibája. Sikerem lila ködjében repesve, nem is vettem észre, hogy a méheim csak teszik, amit tenniük kell.

Merre vannak a méhek?

Foghatom mindenre: sok volt a munka, rengeteget esett az eső, erős szelekben sem volt hiány, mindenesetre elszaladt az idő úgy, hogy észre sem vettem. Egy kellemes szombati napon éppen élveztem, ahogy a méheim ki-be repkednek, gyűjtögetnek, amikor feltűnt, hogy a szokásosnál hangosabbak. Ráadásul a hang a szomszéd tujája felől érkezett (3. kép). Kirajzottak. Nos, valamit nagyon elrontottam.

méh, méhek
3. kép

Eldöntöttem, hogy befogom a őket, már csak a szomszédi viszony kedvéért is. Tapasztalatlanságom hatalmas önbizalommal társult, így minden adott volt egy jó nagy bukáshoz, ami kezdetben be is következett. Volt egy kerettároló ládám (4. kép), amit 15 perc alatt kaptárrá tudtam alakítani, és miután megfelelő forrásból (internet…) értesültem, hogy tele hassal nem tudnak szúrni, felmásztam a létrára, és beleráztam a méheket az ideiglenes kaptárba, amit Beni fiam tartott. Ennyi idő után már elárulhatom: még a sapka hálója alá is be tudtak mászni. Mind engem akart, a nadrágom beleakadt a létrába, úgyhogy egy darabig eltartott, mire biztonságos távolságba értem, a többiek gyorsabbak voltak nálam.

Sebeinket nyalogatva új tervet kovácsoltunk. Drótból, párnahuzatból, egy hosszú nádból összekovácsoltunk egy alkalmatosságot, amit a raj alá tartottam, a fiam belerázott annyi méhet, amennyit tudott, majd beraktuk a zsákmányt a kaptárba. Megvártuk, míg újra összeállnak kedvenc águkon, majd kezdtük elölről az egészet. Hipp-hopp, elrepült az a három óra… Több szúrást nem is szereztünk, elég volt az az első 15-20. Hát így is ki lehet deríteni, hogy érzékeny-e az ember a méhszúrásra.

Hazavittük a zsákmányt, és csak este 6 óra után nyitottam meg a kijáratukat. Mindent figyelembe véve, hatalmas élmény volt. Csak remélni tudtam, hogy nem hagyják el új helyüket, és megismerkedésünk viszontagságos kezdete miatt engem sem. Másnap a raj még megvolt, nyugodtak voltak, amikor felnyitottam a láda tetejét, nem rontottak rám – nincs rajta rács, nem volt idő ilyen apróságokra –, békén hagytam őket. A biztonság kedvéért 3-3 napra kaptak oxálsavas szublimálást, és ennyi.

Forrás: Méhészet

Magazin ajánló: