0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 15.

Élelmiszer-biztonság, termésnövelés (II)

A gabonafélék toxikus gombákkal szembeni szennyezettsége sok évtizedes és máig megoldatlan probléma. Ennek számos oka van. A nemesítők hosszú évtizedekig a természetes fertőződésen alapuló szelekcióban hittek.

Egy járvány esetén az nagyjából eldönthető, hogy a nagyon fogékonyak selejtezése célszerű. Az 1970-es években legalább 7-8 járványos év volt, azóta ezek ritkábbak. Ezt búzában jól mutatják a Nébih 50 éves adatai, de így is minden harmadik év búzában járványos, hasonlóan a többi kalászosnál, ha eltérő mértékben is. Kukoricában a ’65–79-es évek a F. graminearumról és a zearalenonról szóltak. A DON, a fumonizinek még felfedezésre vártak, az aflatoxint pedig raktári kórokozónak tartották, így az aratáskori aflatoxin-szennyezést szántóföldről eredő mintákban 2013-ig senkinek se jutott eszébe mérni. A kukoricában e két újabb kórokozó a melegebb, szárazabb viszonyoknak is köszönhette felszaporodását, no meg annak, hogy a hibridek túlnyomó része fogékony a betegségre, ahogy ez a F. graminearumra is igaz. Cikkünk múlt heti, első részében a búza (ide kattintva olvashatja el), ezúttal pedig a kukorica rezisztenciavizsgálatáról lesz szó – a búzával összehasonlítva. Mint szerzőnk megállapítja, a kukorica „nehezebb ügy”.

Illusztráció

Azt már csaknem 60 éve tudjuk, hogy a F. graminearum gombára oda kell figyelni (zearalenon 1965, DON 1972). A F. verticillioides fumonizin termelését a ’80-as évek vége felé azonosították. Az A. flavus-t, mivel Európában raktári kórokozónak tartották, senki sem vette komolyan, itt 2012 volt a fordulópont. Mi ekkor kezdtünk el az A. flavus-szal szembeni ellenállósággal dolgozni. Mivel mindegyik fontos volt, mindhárom gombával szemben elkezdtük szűrni a hibrideket. A munka 13 éve folyik, a Bonafarm és a Magyar Kukorica Klub kiemelt támogatásával, amiért itt is szeretnénk köszönetünket kifejezni.

Fontosabb eredmények

A három betegséggel szembeni öröklődés eltér, a hibridek 20-30 százaléka esetében a három gombával szembeni fogékonyság és ellenállóság hasonlóan alakul. Ha azonban a toxintartalmat is figyelembe vesszük, akkor az alacsony fertőzöttségű és toxintartalmú hibridek aránya már csak 10-15 százalék. Ezért minden gombafajjal szemben külön kell a rezisztenciát és a toxintartalmat meghatározni.

A világirodalom 95 százaléka csak egy toxikus fajjal dolgozik, csak egy izolátumot használ, toxint pedig – a búzához hasonlóan – az aflatoxin kivételével nem mérnek. Ezért esélyük sincs az adott hibrid élelmiszerbiztonsági kockázatának még megközelítő megállapítására sem.

Mivel már korábban kiderítettük, hogy az egyes izolátumok fajtasorrendje nemegyszer eltért, az elmúlt időszakban, 2020-ig, minden Fusarium fajt 2-2 izolátum képviselt, míg 2021-től már három izolátummal dolgozunk. Továbbá egy pontosabb mintavétel után két független almintát teszteltünk, itt az eltérés a két adat között ritkán haladta meg a 10 százalékot, így a toxinadatok szignifikanciáját is pontosabban lehetett mérni.

A kukoricahibridek fertőzöttségi különbségei akár tízszeresek vagy ennél nagyobbak is lehetnek, vagyis a fajtajelöltek szűrése lehetséges. A pluszvariánsok aránya 10-15 százalék. De ugyanolyan fertőzöttség mellett is lehet tízszeres vagy nagyobb toxinszennyezés-különbségeket látni. A fertőzöttség és toxinszennyezés közötti kapcsolatok például többnyire ezért is nem szignifikánsak, és évről-évre a hibridösszetétel függvényében is változóak. Amit viszont meg lehet állapítani, az a rezisztencia és toxinértékek stabilitása. Ha az adatok varianciáját nézzük, közöttük akár többszázszoros különbségek is vannak, de nem egy olyan hibrid van, amelyik a különböző évjáratokban és a különböző izolátumokkal alacsony varianciát, azaz stabil teljesítményt mutatnak. Ez egyaránt vonatkozik a mindhárom gombával szemben jó ellenálló vagy fogékony hibridekre. Nem egy esetben előfordult, hogy jelentős aflatoxin- vagy fumonizintermelés volt látható tünetek nélkül. A sokkal nagyobb nedvességtartalmú csutka felületén a fertőzés kiválóan tud terjedni, és a szemek csírarészét a csutka felől fertőzi meg. A cső külső felülete akár tünetmentes is lehet. A gyors vízleadásnak ezért a csutkánál is fontos szerepe van. Másrészt ez a fogékony hibridek sajátja inkább. Mivel a szártőkorhadás patológiás vízleadást okoz, ez akár felére csökkentheti a csőpenész-fertőzöttséget, vagyis álrezisztenciát okoz.

Az viszont nem ismert, hogy az aszály miatti korai leszáradás milyen folyamatokat befolyásol, de hasonló lehet a szárkorhadás hatásához. Ha ez meleggel társul, az a fumonizin- és aflatoxintermelést növelheti, viszont a DON-felhalmozódást akár teljes mértékben blokkolhatja természetes és mesterséges fertőződés esetén is.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: