A munka folytatódik
– A tudatos keresztezéssel és szelekcióval ma úgy állunk, hogy még tehenünk nincs, de már vannak olyan üszőink, amik a kívánt értéket produkálják. Az összes állat embriótranszfer segítségével lett előállítva, és mindegyik állatot DNS-vizsgálatnak vetettük alá.
Így jutottunk el most már a negyedik generáció óta ahhoz, hogy ezek a gének rögzítésre kerültek, és ezek az állatok most fogják megelleni az első borjaikat, amik már az új szarvasmarhafajtába tartoznak – mondja Gyulay Gyula. – Két vonalból indultunk, és nagyon fontos, hogy mivel kevés állat van, úgy tudtuk elkerülni a beltenyésztést, hogy már a legelején szétválasztottuk őket egy apai és egy anyai vonalra. A jelenlegi állomány 17 állatot számlál, ebből 16 állat az anyai vonalat képviseli, amiből az embriókat nyerjük majd ki. Az apai vonalat egyelőre egy állat képviseli, de ez már megkapta a tenyészbika-minősítést a Nébihtől. A két vonal elkülönítése pedig az ezután születő állományban is folytatódik.

génje nem érvényesült
Ma pedig már a felszaporításnál tartanak. Ahogy már említettük, a fajta elismeréséhez 100 tehénnek kell lennie – ez még embriótranszfer segítségével is 4-5 évbe telik a gazdaságnak, hacsak nem sikerül valamilyen kutatás-fejlesztési, innovációs pályázati támogatást elnyerniük, akkor a felszaporítással akár három év alatt is végezhetnek. Utána pedig elindulhat az új fajta elismertetése, amire, ha így melegszenek a nyarak, lesz is kereslet.
Ez is érdekelheti: