0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 15.

Mitől pusztulnak az árvácskák?

Ezen a télen sem pihenhettek sokat a növényvédősök. Hetente kérdéseket kaptunk az árvácskák pusztulásával kapcsolatban, ami néhol elérte a 100%-ot.

Tavalyelőtt az enyhe és nedves téli időjárásban főleg a szürkepenészre gyanakodtam, a virágszirmokon és a leveleken is megjelentek a betegség tünetei. A laborvizsgálatok nem erősítették meg a feltételezésem, nem ez okozta a kárt.

Úgy láttam, hogy a kisvirágú fajták egészségesek maradnak, többször is ajánlottam ezeket a nagyvirágúak helyett. Sajnos az idei év rácáfolt erre.

A szürkepenész tünetei sem mutatkoztak, de néhol már februárban ki kellett szedni a beteg töveket az ágyásokból. Egyre bizonyosabb lett, hogy a talajjal kapcsolatos az árvácskák pusztulása.

árvácskák
Illusztrációs forrása: Wikimedia Commons

Vajna László segítségét kértem. Több helyszínen is szemléztünk, mintáztunk. A súlyos tüneteket mutató, éppen hogy csak vegetáló tövek gyökerének vizsgálata során bebizonyosodott, hogy a talajból támadó kórokozó gombáknak főszerepük lehet a pusztulásban. A gyökérszőrök nélküli vagy a gyökérnyaknál barnuló palánták

Hervadó kisvirágú árvácskák (február 8.)

talajlakó gombák, baktériumok károsítására utaltak. Talaj eredetű fertőzést, növénypusztulást öt-hat kórokozó is előidézhet.

Gyakori lehet például a Fusarium gomba okozta hervadás, a levelek sárgulása és a teljes növénypusztulás.

Valószínű, hogy a február 23-án „felboncolt” árvácskán is egy fuzáriumfaj fertőzésének következménye az edénynyalábok elhalása. A kórokozó fajokat csak speciális laboratóriumi vizsgálatokkal lehet pontosítani, de a közterületi védekezés, gyógyítás lehetőségeit számba véve ennek nincs nagy jelentősége.

Barnuló, elhaló edénynyalábok (február 23.)
Már a mintavételnél feltűnt a pusztuló
gyökérzet (január 28.)

Megdöbbentő volt az is, hogy a még csak enyhébb tüneteket mutató palántákat jó néhányszor csak az ültetéskori gyökérlabdával együtt tudtam kiemelni. A gyökerek nem tudták túlnőni ezt a kiscserépnyi gyökérlabdát, az ágyás talaja nem engedte, hogy továbbterjeszkedjenek.

A konkrét talajhibákat csak az adott ágyásból vett talajminták elemzése után lehet meghatározni.

A tömörödött talajszerkezet, a hiányos vagy aránytalan tápanyagellátás (akár a túlzásba vitt komposzthasználat), az iszapoló öntözés és az öntözővíz pH-ja mind szerepet játszhatnak abban, hogy legyengülnek a növények és már nem tudnak ellenállni az enyhe fertőzési nyomásnak sem.

Csupasz gyökerek és barnuló gyökérnyak (január 28.)
Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: