Az átállás buktatói
Az átállás sosem egyszerű dolog. Először is teljesen újat kell telepíteni, másrészt megoldani a gépesítését, harmadrészt a feldolgozását, és végül jön a negyedik, a legnehezebb, megtalálni a piacot hozzá. És ráadásul mindezt egyszerre kellene végezni.
Ráadásul Bottkáék egy új termékbe vágtak, amit meg kell ismertetni, el kell fogadtatni a vevőkkel. Szinte rögtön lepárlásban gondolkodtak, de a nagyobb területeknél rászorultak a szárításra.
Aztán persze jönnek a buktatók. Ha meg is van a gép, és a minta is, a kereskedő következő kérdése az, hogy mennyi van belőle. Vajon elegendő ahhoz, hogy a vevőnek is érdekes legyen. Amikor mindez megvan, és már óriási összegeket öltek bele, akkor jön a kellemetlenség, hogy mégsincs vevő, vagy nagyon leverték az árakat. Szinte rögtön megjelennek azok, akik aprópénzért elvinnének mindent, de akkor meg minek vele foglalkozni.
Persze ezeken a kezdeti nehézségeken Bottkáék már továbbléptek, már ismerik őket, bíznak bennük, de ehhez kellett legalább két év. Az sem segített, hogy a váltás kezdetén betört a Covid-járvány, majd további válságok jöttek.
A népszerűsítéshez viszont utazni kellett volna. A járványt követő válság, a magas energiaárak, az ukrajnai háború is visszafogta a lakosság fogyasztását. Azt azért talán elmondhatjuk, hogy a valódi restart, az újrakezdés végre elindult.
Úgy vélik, ha valaki bele akarna vágni, akkor lebeszélnék róla. Azt érzik, hogy mélyvízbe ugrottak. Elveszi a kedvüket az is, hogy a tavalyi évre még nem kapták meg a területalapú támogatást. De azt is belátják, hogy minden átállás nyűglődéssel jár, aztán, amikor beáll a rendszer, és kiépülnek a kapcsolatok, akkor mindez megváltozik. Csak odáig el kell jutni, és közben beruházni és beruházni, szárítót, feldolgozót, gépeket venni és még ki tudja, mit.
Az Agrárminisztérium kapcsolatrendszerében lévő külhoni magyar gazdák programjairól a www.hatartalangazda.kormany.hu honlap tájékoztat. |
Ez is érdekelheti: