0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

A charolais szarvasmarhák nyomában ma már a gyógynövényeké a terep

A Komárom melletti Paton szervezett konferenciát a Szlovákiai Gazda Polgári Társulás és az AGRYA, a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége. A fenntarthatóságról sokan beszélnek, de kevesen értik igazán, hogy miről is szól.

Charolais után jött a váltás

Mindezek után tértek át a speciális növényekre.

Elsőként csipkebogyót telepítettek, három év alatt az ültetvény 52 hektárra nőtt. Ebben a három évben az egész, 150 hektárnyi területükön biotermelésre álltak rá. Még mindig termelnek gabonaféléket, olajosokat, de 30 hektáron már más gyógynövényekkel is foglalkoznak.

A gazdálkodó szerint a biotermelésben a legnagyobb gond az örökös harc a gyomnövényekkel és a megnövekedett kézimunka, amire egyre kevesebb ember kapható. Saját földeken dolgoznak, de bérelnek a családtól és az államtól is. Ideálisnak tartja, hogy fasorokkal lekerítve a farm körül helyezkednek el a földek, nem szétszórva, így a bio-követelmények betartásánál sincs gond a szomszédokkal.

A gyógynövényeknél nem használnak még biogazdálkodásban alkalmazható tápanyag-utánpótlást sem, mert az a nézetük, hogy annál erősebb a növény, minél többet szenved, és ezzel koncentráltabb lesz a benne lévő hatóanyag is. Példaként a betyárkórót (Conyza canadensis) említi, amiről kiderült, hogy az itteni sanyarú körülmények között majdnem kétszer annyi linaloolt adott, mint eredeti otthonában, Kanadában.

Másik gondjuk az öntözés, amit a vize­nyős területeken ásott kutakból oldanak meg, ahol 4-5 méternyire a földben már elérhető a talajvíz. De itt is érvényes, hogy hagyják szenvedni a növényt, csak végszükség esetén öntöznek.

Huszonöt fajta gyógynövényt termelnek, főképp olyanokat, amelyek számára ez a környezet természetes, mint például a zsálya, oregánó, orbáncfű, kakukkfű, cickafark, izsóp vagy rozmaring, de édesköményük is van tíz hektáron, magra.

Egyik kedvenc növényük a sáfrányos szeklice, amiből olajat nyernek ki a kozmetikumokba. A gyógynövények között van számos olyan, amire pár éve még gyomnövényként tekintettek. Például a parlagfűről azt már tudják, hogy gyógynövény, de azt sajnos még nem, hogy miképp lehetne vele pénzt keresni.

A gyógynövényeket egyrészt szárítják, másrészt üzembe helyeztek egy lepárlót a gyógynövényolaj, illetve a vele együtt lepárlódó virágvíz előállítására.

gyógynövények

Lepárláskor gőzzel szabadítják ki az illóolajakat, a desztilláció során a párát lehűtik, amiben össze van keveredve a vízzé alakult gőz és az olaj. Az illóolaj később különválik a virágvíztől.

A nagyra értékelt olaj jó, ha eléri a lepárolt mennyiség térfogatának tíz százalékát, vannak növények, ahol még kevesebbet. A fennmaradt virágvízben viszont nagyon sok értékes íz- és hatóanyag található.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: